Súkromné rakety Falcon sú späť

Z kalifornskej Vandenbergovej základne vyštartovala na let na obežnú dráhu raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX. Štart je prvým od minulého septembra, keď iná raketa rovnakého typu pri predletovom teste explodovala na odpaľovacej rampe na floridskom myse Canaveral.

Štart rakety Falcon 9 zo 14. 1. v Kalifornii.
Štart rakety Falcon 9 zo 14. 1. v Kalifornii.
Autor: SpaceX via AP

Falcon na obežnú dráhu vyniesol desať satelitov spoločnosti Iridium Communications, ktoré majú rozšíriť kapacitu hlasovej a dátovej komunikácie na Zemi. Pre oneskorenie programu v dôsledku septembrovej havárie čaká na realizáciu ďalších 70 komerčných projektov v hodnote desiatich miliárd dolárov.

Prvý stupeň nosnej rakety desať minút po štarte úspešne pristál na plávajúce plošine v Tichom oceáne. Revolučnú techniku „recyklácie“ nosných rakiet vyskúšala spoločnosť SpaceX piaty raz. Prvýkrát to bolo pri vynesení 1,5 tony zásob na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) minulý rok v apríli. Prvý stupeň by mohol byť použitý na ďalšie – podľa predpokladov lacnejšie – štarty.

Príčinou havárie z minulého septembra bola podľa expertov explózia nádrže s héliom v druhom stupni rakety. Spoločnosť SpaceX, ktorej majiteľom je podnikateľ Elon Musk, sa teraz snaží upraviť celý palivový systém. Raketa Falcon 9 explodovala na myse Canaveral aj predvlani v júni, keď mala na obežnú dráhu vyniesť nákladnú loď Dragon so zásobami pre ISS. Príčinou bol aj vtedy únik hélia.

SpaceX chce tento rok vyslať na obežnú dráhu 27 rakiet, čo je trojnásobok minuloročného počtu. Okrem komerčných projektov je firma aj jednou z dvoch spoločností, ktoré si americká Národná agentúra pre letectvo a vesmír (NASA) vybrala na prepravu nákladu k ISS.

Čítajte viac

Súvisiace články:

DNA, výskum, gény

Niektorí ľudia sa rodia s nepriestrelnou DNA

14.04.2016 14:00

Je správne skúmať, čo sa deje v telách chorých ľudí. Netreba však zanedbávať ani to, ako vie ochorenia potlačiť zdravý organizmus.

indián, indiánka,

Pôvodných obyvateľov Ameriky zlikvidovali európske choroby

08.04.2016 14:00

Pozostatky takmer stovky múmií a kostier starých až deväťtisíc rokov poskytli dôkaz, že pôvodných obyvateľov Ameriky skutočne vyhladili rôzne ochorenia, ktoré tam privliekli Európania.

doktorka, výskum, liek

Očistenie od mŕtvych buniek predĺžilo myšiam život

05.02.2016 11:30

Zbavenie sa nepotrebných buniek môže byť kľúčom k dlhovekosti. Podľa štúdie zverejnenej v žurnále Nature by sa práve týmto smerom mala uberať snaha vedcov predĺžiť ľuďom život.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.