Štart rakety Falcon 9 sa na druhýkrát podaril

Z kozmodrómu na floridskom myse Canaveral v nedeľu úspešne odštartovala raketa Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

Spacex, falco 9, mys canaveral, raketa
Raketa Falcon 9 mizne v oblakoch po úspešnom štarte z mysu Canaveral.
Autor: ,

Pre Falcon 9 je to prvý let z mysu Canaveral od minulého septembra, kedy tam raketa rovnakého typu pri predletovom teste explodovala na odpaľovacej rampe.

Tento rok v januári už raketa Falcon 9 úspešne odštartovala z kalifornskej Vandenbergovej základne.

Štart bol pôvodne plánovaný na sobotu, ale krátko pred zážihom motorov bol kvôli možnej poruche na systéme vektorovej kontroly ťahu štart zastavený.

Raketa v nedeľu do kozmu vyniesla vesmírnu loď Dragon, na ktorej palube sú nielen zásoby pre posádku Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), ale aj vedecké prístroje. K ISS raketa dorazí v stredu.

Spoločnosť SpaceX krátko po štarte oznámila, že Dragon dosiahol stanovenú obežnú dráhu a že úspešne rozložil solárne panely. Firma tiež na twitteri napísala, že spodná časť nosnej rakety pristála v stanovej zóne. Spoločnosť chce túto časť opätovne využiť, aby tak lety zlacneli.

SpaceX, za ktorou stojí podnikateľ Elon Musk, plánuje tento rok vyslať na obežnú dráhu 27 rakiet, čo je trojnásobok minuloročného počtu. Vedľa komerčných projektov je firma aj jednou z dvoch spoločností, ktoré si americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vybral na prepravu nákladu k ISS.

Súvisiace články:

Rosetta

Sonda Rosetta zaznamenala zmeny na povrchu kométy 67P

23.03.2017 10:13

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry zmonitorovala počas svojej už ukončenej misie viacero zmien na povrchu kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

spln, Mesiac

Čína sa vypraví za vzorkami mesačnej pôdy

22.03.2017 15:00

Lunárna sonda Čchang-e 5 prechádza posledným kolom testov a počíta sa s tým, že od augusta bude pripravená na štart.

dragon, iss, spaceX

Dragon sa vrátil z ISS, ktorú čakajú zmeny

21.03.2017 18:00

Nepilotovaná vesmírna loď Dragon americkej spoločnosti SpaceX pristála v Tichom oceáne po úspešnej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.