SpaceX a Boeing sa zrejme oneskoria s dopravou ľudí na ISS

Spoločnosti SpaceX a Boeing sa možno oneskoria s nasadením svojich vesmírnych lodí pre dopravu posádok na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), ktoré sú plánované na rok 2019.

Americkú vesmírnu agentúru NASA na to podľa serveru Space.com upozornil vo svojej správe vládny kontrolný úrad GAO, ktorý sleduje účelné nakladanie so štátnymi peniazmi.

Obe firmy stavajú pre NASA systémy pre dopravu posádok do vesmíru v rámci agentúrneho programu nazvaného Commercial Crew Program (CCP). Mnohomiliardové kontrakty súvisiace s týmto programom boli schválené v rokoch 2014 a 2015. Pôvodne sa odhadovalo, že spoločnosti by mohli začať dopravovať astronautov na ISS a späť na Zem už tento rok.

Nosná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.
Nosná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.
Autor: SpaceX

V súčasnej dobe sa plánuje, že SpaceX a Boeing prejdú bezpečnostným certifikačným procesom až v druhej polovici budúceho roka a s dopravou začnú nasledujúci rok. Správa GAO však uvádza rad dôvodov, pre ktoré by obe spoločnosti nemuseli stanovený časový rozvrh stihnúť. Úrad v tejto súvislosti tiež NASA odporúča, aby prijala alternatívne opatrenia na zabezpečenie dopravy ľudí na ISS v roku 2019, s čím agentúra už súhlasila.

Od skončenia vesmírnych letov raketoplánmi v polovici roka 2011 je NASA závislá od dopravy svojich astronautov na orbitálny komplex ruskými loďami Sojuz. Za jednu osobu pritom platí 70 miliónov dolárov. V snahe dosiahnuť opätovnú samostatnosť Spojených štátov v pilotovaných kozmických letoch začala NASA spomínaný program CCP.

Súčasná zmluva s Ruskom vyprší v roku 2019. To znamená, že ak dopravné systémy SpaceX a Boeingu nebudú pripravené na lety, bude americká vesmírna agentúra nútená kontrakt s Rusmi predĺžiť. GAO v tejto súvislosti poukazuje na to, že takéto predĺženie sa zvyčajne uzatvára na tri roky, čo by znamenalo, že v záujme zabezpečenia ďalšieho nepretržitého prístupu na ISS hrozí, že NASA „nebude schopná maximalizovať návratnosť miliardových investícií do vesmírnej stanice“.

Spoločnosť SpaceX chce na prepravu posádok využiť svoju nosnú raketu Falcon 9 a verziu transportnej lode Dragon, ktorá pre NASA už dopravuje na ISS náklad. Boeing chce ľudí do vesmíru posielať v lodiach CST-100 vynášaných raketami Atlas V, ktoré prevádzkuje United Launch Alliance (ULA), spoločný podnik Boeingu s firmou Lockheed Martin.

Čítajte viac

Súvisiace články:

Rosetta

Sonda Rosetta zaznamenala zmeny na povrchu kométy 67P

23.03.2017 10:13

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry zmonitorovala počas svojej už ukončenej misie viacero zmien na povrchu kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

spln, Mesiac

Čína sa vypraví za vzorkami mesačnej pôdy

22.03.2017 15:00

Lunárna sonda Čchang-e 5 prechádza posledným kolom testov a počíta sa s tým, že od augusta bude pripravená na štart.

dragon, iss, spaceX

Dragon sa vrátil z ISS, ktorú čakajú zmeny

21.03.2017 18:00

Nepilotovaná vesmírna loď Dragon americkej spoločnosti SpaceX pristála v Tichom oceáne po úspešnej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.