Rusko hľadá nových kozmonautov pre cestu na Mesiac

Ruská kozmická agentúra spustila otvorený nábor nových kozmonautov, ktorí majú ako prví použiť novú kozmickú loď na cestu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a na Mesiac. Na tlačovej konferencii v Moskve to oznámil námestník šéfa Roskosmosu Alexander Ivanov. Do konca roka má byť vybraných šesť až osem nových kozmonautov.

Ruský kozmonaut Michail Tjurin, Američan Michael Lopez-Alegria a turistka iránskeho pôvodu Anousheh Ansariová.
Ilustračné foto.

Vybraní kandidáti prvýkrát vyskúšajú kozmickú loď Federacija na let na ISS a stanú sa zároveň prvými Rusmi, ktorí vkročia na povrch Mesiaca, povedal Ivanov. Hlásiť sa majú ruskí občania starší ako 35 rokov, výhodou je pôsobenie v leteckom alebo kozmickom priemysle. Povinná je znalosť angličtiny, národnosť ani pohlavie nerozhodujú.

Kozmická loď Federacija má v budúcnosti nahradiť doterajšie dopravné lode Sojuz a Progress. Na obežnú dráhu má v budúcnosti posádky dopravovať nosná raketa Angara. Vývoj novej kozmickej lode sa začal v roku 2009, prvé bezpilotné štarty sa majú uskutočniť z nového kozmodrómu Vostočnyj v roku 2019. Na cestu do vesmíru je teraz pripravených tridsať Rusov, z ktorých zhruba polovica sa už v kozme zdržiavala. Rekordmanom je Gennadij Padalka, ktorý štartoval už päťkrát a vo vesmíre strávil 878 dní, viac ako ktokoľvek iný.

Roskosmos dopĺňal oddiel kozmonautov už mnohokrát. V roku 2012 bol však prvýkrát nábor otvorený, teda prístupný komukoľvek. Dovtedy sa o cestu do vesmíru smeli uchádzať len vojenskí letci alebo zamestnanci podnikov kozmického odvetvia.

Súvisiace články:

Rosetta

Sonda Rosetta zaznamenala zmeny na povrchu kométy 67P

23.03.2017 10:13

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry zmonitorovala počas svojej už ukončenej misie viacero zmien na povrchu kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

spln, Mesiac

Čína sa vypraví za vzorkami mesačnej pôdy

22.03.2017 15:00

Lunárna sonda Čchang-e 5 prechádza posledným kolom testov a počíta sa s tým, že od augusta bude pripravená na štart.

dragon, iss, spaceX

Dragon sa vrátil z ISS, ktorú čakajú zmeny

21.03.2017 18:00

Nepilotovaná vesmírna loď Dragon americkej spoločnosti SpaceX pristála v Tichom oceáne po úspešnej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.