Zámena predátorov, chrobák loví korytnačky

Netradične mäsožravé chúťky potvrdil veľký vodný chrobák, ktorého sa podarilo nasnímať s ulovenou mladou korytnačkou. V prírode to pritom bežne býva naopak: korytnačky lovia hmyz. Chrobák Kirkaldyia deyrolli by však asi nebol vítaný obyvateľ terária s korytnačkami.

31.05.2011 10:22
vodný chrobák, korytnačka, úlovok, predátor Foto:
Vodný chrobák K. deyrolli veľký 58 milimetrov si pochutnáva na ulovenej mladej korytnačke.
debata

Mäsožravý predátor K. deyrolli patrí do rodiny veľkých chrobákov Lethocerinae, ktoré sú známe tým, že útočia na malé ryby alebo žaby. Zatiaľ však nikto nevidel, aby bol K. deyrolli úspešný aj pri love dobre obrnenej korytnačky. „Samotný útok som nevidel, no korytnačka bola čerstvá, takže pochybujem, že ju našiel mŕtvu,“ uviedol pre Pravdu biológ Shin-ya Ohba z Kjótskej univerzity.

Tomu, že chrobák zabil korytnačku sám, nasvedčuje aj spôsob jeho lovu. Tieto chrobáky ležia nepohnuto na dne a čakajú, kým k nim korisť sama príde. Následne zaútočia pomocou silných čeľustí, do obete vstreknú silné tráviace sliny a vysajú tekutiny. „Úlovok si nezvyknú odtiahnuť do úkrytu a zožerú ho rovno na mieste. Predpokladám, že korytnačku by jedol niekoľko hodín,“ uvažuje biológ, ktorý tento netradičný prípad výmeny úlohy predátorov zverejnil v odbornom žurnále Entomological Science. „Prípady útokov na korytnačku alebo hada sú síce vzácne, ale dokazujú krvilačnú náturu týchto chrobákov,“ hovorí Ohba.

Veľké vodné chrobáky dorastajú do veľkosti od dvoch do dvanásť centimetrov. K. deyrolli žije v Japonsku, ostatné druhy však možno nájsť po celom svete, najmä v Severnej Amerike alebo juhovýchodnej Ázii. Tam sú aj obľúbenou špecialitou a možno si ich kúpiť živé alebo usmažené na trhu.

Žijú najmä v stojatých vodách, aj keď pod vodou nemôžu dýchať, a tak občas musia vyplávať na hladinu. Aktívne sú najmä v noci, ako mnoho vodného hmyzu vedia lietať a sú veľmi agresívne. Údajne majú najbolestivejšie uhryznutie v hmyzej ríši. V USA boli zaznamenané prípady, keď tieto chrobáky zaútočili aj na plavcov. V takom prípade treba chrobáka čo najskôr strhnúť z tela, pretože zahryznutie je čím ďalej tým bolestivejšie, a keďže jeho sliny rozkladajú svalové tkanivo, môže po uhryznutí zostať trvalá jazva.

Ďalšou obľúbenou stratégiou je hrať mŕtveho. Zo zadnej časti vylúčia tekutinu akoby došlo k poškodeniu vnútorných orgánov a nehýbu sa. Neodporúča sa ich však dotýkať, lebo náhle „ožijú“ a následne uhryznutie môže byť poriadne bolestivé.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba