V západnej Afrike miznú vzácne zvieratá

V najväčšom národnom parku Senegalu na západe Afriky ubúdajú svetovo unikátne antilopy Derbyho a ďalšie vzácne druhy. Českí vedci tam vykonali pomocou fotopascí štúdiu o prežívaní kriticky ohrozených zvierat.

antilopy, Afrika, divé zvieratá, prírodná rezervácia
Antilopu Derbyho fotopasce zachytili len raz.
Autor:

Národný park Niokolo Koba je posledným útočiskom divokej zveri tejto časti Afriky, má však problémy so zlou infraštruktúrou, s nedostatočnou ochranou zvierat, pytliactvom a vypaľovaním porastov.

Vedci z Českej zemědělskej univerzity v Prahe (ČZU) odhalili v centrálnom území parku 11 druhov kopytníkov, 14 druhov šeliem, štyri druhy primátov, zmapovali aj aktivitu pytliakov. Park pritom figuruje na zozname ohrozených pamiatok UNESCO. „Doteraz nikto nevedel, že je tu diviak štetinatý, ktorý žije vo vlhkých pralesoch, a my sme ho našli v suchej savane. Znepokojujúcim zistením je však absencia levov a aj fakt, že antilopy Derbyho vymierajú,“ uviedol zoológ Tomáš Jůnek. Z parku už úplne vymizli slony, žirafy a byvoly.

Čítajte viac

Hoci je oblasť západnej Afriky rozsiahla, vyskytujú sa tam už len posledné „ostrovčeky“ prírody. V poľnohospodárskej krajine nie sú zvieratá schopné prežiť. Zato vo východnej Afrike ešte môžu tisíce kilometrov migrovať.

Závery takmer rok trvajúce štúdie vychádzajú z viac ako 33-tisíc snímok z fotopascí, ktoré na území približne tisíc štvorcových kilometrov vedci vlani rozmiestnili. „Dvadsať pascí sme najskôr dali na polovicu územia, asi po štyroch mesiacoch sme tam opäť leteli a pasce sme premiestnili na druhú polovicu územia,“ opísal Jůnek. Na takmer štyroch tisícoch fotografiách potom identifikovali 35 druhov cicavcov, tri druhy pozemných vtákov a jedného varana. Najčastejší cicavec bol pavián guinejský, z kopytníkov chocholatka schovávavá a prasa bradavičnaté a zo šeliem šakal.

Znepokojujúcim zistením je však absencia levov aj fakt, že antilopy Derbyho vymierajú.

Tomáš Jůnek, zoológ

Vedecký tím je podľa Pavly Jůnkovej Vymyslickej nadšený rozmanitosťou predátorov od mangusty po leoparda a hyenu škvrnitú, skryto žijúcich zvierat, ktoré človek bežne nevidí. Štúdia však tiež potvrdila podozrenie, že západoafrická populácia levov je pred vymretím, v parku ich je do dvadsať. Aj vzácnosť antilopy Derbyho dokladá zistenie, že ju fotopasce zaznamenali iba raz, zdôraznil Jůnek. Podobne raritné sú tri záznamy psov hyenových oproti 44 záznamom šakala. „Psy v západnej Afrike prežívajú vo dvoch posledných rezerváciách vzdialených od seba 1500 km a celá západoafrická populácia činí len asi 70 dospelých zvierat. Naše snímky sú veľmi cenné, pretože psov ďalej ubúda,“ konštatoval Jůnek.

Do parku chodia kvôli mäsu loviť pytliaci, ide o ľudí z okolitých dedín. Často sa pohybujú na bicykli, ozbrojení a po vedľajších chodníkoch. Fungujú tu však aj protipytliacke jednotky, tie aj vedcov všade sprevádzali. Na jeden čerstvý pytliacky tábor vedci so strážcami narazili a sledovali ho.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

oblak, obloha

Do atlasu oblakov pridali nové úkazy

24.03.2017 16:00

Predstavitelia Svetovej meteorologickej organizácie pridali do Medzinárodného atlasu oblakov dvanásť nových úkazov, medzi ktorými je napríklad vlnovitý oblak.

WATER-DAY/

Indické rieky Ganga a Jamuna získali rovnaké práva ako ľudia

21.03.2017 14:34

Indický súd priznal posvätným riekam Ganga a Jamuna rovnaké práva, aké majú ľudia.

nestor kea, papagáj

Smiech je nákazlivý aj pre papagáje

21.03.2017 11:11

Smiech a dobrá nálada vedia byť nákazlivé podobne ako zívanie. Prenášanie pozitívnych emócií však nie je výhradná výsada človeka.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.