Mongolsko chce získať späť ukradnuté dinosaury

Mongolský pastier Gelegraš si vylepšoval svoj príjem tým, že vodil turistov k starej dinosaurej lebke neďaleko útesov Bajanzag v púšti Gobi. Jedného dňa však skamenelina zmizla.

Podobne boli tisíce ďalších skamenelín ukradnuté od tej doby, čo tam americký cestovateľ Roy Chapman Andrews, ktorý bol inšpiráciou pre filmovú postavu Indiana Jonesa, v 20. rokoch minulého storočia objavil vajcia dinosaurov.

Veľká púštna oblasť potom začala priťahovať paleontológov, ale aj priekupníkov. S tým však chce mongolská vláda skoncovať. Začala kampaň s cieľom získať späť vzácne poklady, ktoré sú dnes roztrúsené v zahraničných múzeách a u súkromných zberateľov, vrátane hollywoodskeho herca Nicolasa Cagea, uviedla agentúra AFP.

Vo svojej jurte pri slávnych horiacich útesoch Bajanzag rozmýšľa Gelegraš nad hodnotou „svojej“ lebky. „Keby som vedel, že má takú cenu, sám by som ju predal,“ žartuje. Výzvu na repatriáciu pozostatkov dinosaurov mongolská vláda vydala, keď manžel bývalej ministerky kultúry, športu a turistiky Ojúngerel Cedevdambovej zistil, že jedna newyorská aukčná sieň chce vydražiť vzácneho tarbosaura, menšieho bratranca tyranosaura. Podľa paleontológov všetky známe exempláre tohto stavovca pochádzajú z údolia Nemegt v Mongolsku. Vyvážať skameneliny z Mongolska je nelegálne.

Do mongolskej púšte sa v stopách Roya Chapmana Andrewsa vypravili stovky expedícií, niektoré so súhlasom úradov. Iné boli nelegálne a ich cieľom bolo previezť vzácne poklady do zahraničia.

Tridsaťjedenročná Surendžav Munchsajchanová, ktorá spravuje park, kde Chapman našiel dinosaurie vajcia, tvrdí, že predchádzať krádežiam je takmer nemožné. Ako jediná strážkyňa približne 10-tisíc hektárov púšte hliadkuje na starej motorke a sníva o bezpilotných lietadlách. S pomocou polície a Gelegraša prenasleduje zlodejov skamenelín a vzácnych rastlín a snaží sa zabrániť nelegálnej ťažbe. O krádeži skamenelín sa dozvie až vtedy, keď colníci na hraniciach zadržia pašeráka, alebo keď sa niektorý pastier sťažuje, že prišiel o svoj turistický zárobok. „Nikdy sa nám nepodarilo chytiť ani jedného zlodeja,“ sťažuje sa.

Tarbosaurus z New Yorku samozrejme nebol prvou skamenelinou, ktorá Mongolsko opustila nelegálne. Jeho dražba však rozpútala rozhorčenú reakciu a mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž sa osobne sťažoval vo Washingtone.

V roku 2012 začal americký prokurátor súdny proces s cieľom predaj zakázať. To umožnilo úradom skamenelinu zabezpečiť. Pre Mongolsko sa to nakoniec obrátilo vo víťazstvo a dinosaurus sa vzápätí vrátil do vlasti. Rozsudok bol kľúčovou etapou v boji proti nelegálnemu obchodu. „Práve do USA prichádzali všetky skameneliny. Chceli sme tento obchod zaraziť,“ hovorí Ojúngerel. Mongolsko potom získalo späť asi 30 skamenelín.

Niektorí zberatelia, ako napríklad Nicolas Cage, dobrovoľne svoje poklady vrátili. Herec kúpil kostru tarbosaura v dražbe a zaplatil za ňu v prepočte asi 260-tisíc eur, bez toho, aby vedel, že bola ukradnutá v Mongolsku.

V roku 2016 bolo v mongolskej metropole Ulánbátar otvorené múzeum skamenelín, ktoré sa podarilo získať späť. Ide o bývalé Leninovo múzeum, kde v hlavnej sále trónila monumentálna busta sovietskeho vodcu. Namiesto nej tam je teraz tarbosaurus z Manhattanu. Niektorí ľudia žartujú, že Mongolsko nahradilo jedného dinosaura druhým.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

mikroskop, vedkyňa

Jed morského ulitníka by mohol liečiť chronickú bolesť

21.02.2017 11:04

Jed morského ulitníka druhu Conus regius obsahuje látku, ktorá by sa dala využiť pri liečbe chronickej bolesti ako aj jej prevencii.

mikróby, baktérie, vírus, medicína

V mexickej jaskyni objavili mikróby staré 50-tisíc rokov

18.02.2017 09:20

Americkí vedci skúmajúci jaskyne v Mexiku objavili v tamojších kryštáloch živé mikróby, ktorých vek je odhadovaný na približne 50-tisíc rokov.

zem, vesmír, planéta

Vedci objavili nový kontinent Zealandia

17.02.2017 12:39

Vedci tvrdia, že okolo Nového Zélandu je nový, zaplavený a zatiaľ neuznaný obsah, ktorý bol dosiaľ skrytý. Ide o nový kontinent nazvaný Zealandia.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.