Zakázané chemikálie už sú v hlbokomorských priekopách

Až teraz sa naplno ukazuje, že ľudské produkty sa dokážu dostať všade. V tomto prípade ako toxická skládka odpadu poslúžili hlbokomorské priekopy v Tichom oceáne.

Kôrovec
Kôrovec druhu Amphipoda.
Autor:

Medzinárodný tím vedcov na čele s Alanom Jamiesonom z Newcastle University zistil, že v týchto priekopách oceánu sa vo vysokých koncentráciách nachádzajú rôzne toxické chemikálie, ktorých výrobu zakázali v 70. rokoch minulého storočia. Ide predovšetkým o polychlórované bifenyly (PCB) a polybrómované difenylétery (PBDE), ktoré sa prirodzeným spôsobom nerozkladajú.

Jamieson s kolegami zisťovali obsah týchto látok v tukovom tkanive hlbokomorských kôrovcov z radu Amphipoda. Tie nachytali pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré spustili z lode na dno Mariánskej a Kermadeckej priekopy. Obe majú hĺbku viac než 10-tisíc metrov. U kôrovcov z Mariánskej priekopy boli najvyššie hodnoty PCB až 50-násobne vyššie ako u krabov z ryžových polí napájaných vodou z rieky Liao-che, ktorá je jednou z najznečiste­nejších riek v Číne.

,Jedince, ktoré sme skúmali, mali v tele toxické látky v podobnej koncentrácii, aká je vo vodách japonského zálivu Suruga. Ten patrí k najviac znečisteným priemyselným zónam v severozápadnom Pacifiku," uviedol Jamieson. Podľa vedcov sa PCB a PBDE dostali do hlbokomorských priekop prostredníctvom mŕtvych tiel morských živočíchov, ktoré predtým skonzumovali kontaminovaný plastový odpad. Jamieson s kolegami zverejnili výsledky štúdie v časopise Nature Ecology and Evolution.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
oblak, obloha

Do atlasu oblakov pridali nové úkazy

24.03.2017 16:00

Predstavitelia Svetovej meteorologickej organizácie pridali do Medzinárodného atlasu oblakov dvanásť nových úkazov, medzi ktorými je napríklad vlnovitý oblak.

WATER-DAY/

Indické rieky Ganga a Jamuna získali rovnaké práva ako ľudia

21.03.2017 14:34

Indický súd priznal posvätným riekam Ganga a Jamuna rovnaké práva, aké majú ľudia.

nestor kea, papagáj

Smiech je nákazlivý aj pre papagáje

21.03.2017 11:11

Smiech a dobrá nálada vedia byť nákazlivé podobne ako zívanie. Prenášanie pozitívnych emócií však nie je výhradná výsada človeka.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.