Zakázané chemikálie už sú v hlbokomorských priekopách

Až teraz sa naplno ukazuje, že ľudské produkty sa dokážu dostať všade. V tomto prípade ako toxická skládka odpadu poslúžili hlbokomorské priekopy v Tichom oceáne.

Kôrovec
Kôrovec druhu Amphipoda.
Autor:

Medzinárodný tím vedcov na čele s Alanom Jamiesonom z Newcastle University zistil, že v týchto priekopách oceánu sa vo vysokých koncentráciách nachádzajú rôzne toxické chemikálie, ktorých výrobu zakázali v 70. rokoch minulého storočia. Ide predovšetkým o polychlórované bifenyly (PCB) a polybrómované difenylétery (PBDE), ktoré sa prirodzeným spôsobom nerozkladajú.

Jamieson s kolegami zisťovali obsah týchto látok v tukovom tkanive hlbokomorských kôrovcov z radu Amphipoda. Tie nachytali pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré spustili z lode na dno Mariánskej a Kermadeckej priekopy. Obe majú hĺbku viac než 10-tisíc metrov. U kôrovcov z Mariánskej priekopy boli najvyššie hodnoty PCB až 50-násobne vyššie ako u krabov z ryžových polí napájaných vodou z rieky Liao-che, ktorá je jednou z najznečiste­nejších riek v Číne.

,Jedince, ktoré sme skúmali, mali v tele toxické látky v podobnej koncentrácii, aká je vo vodách japonského zálivu Suruga. Ten patrí k najviac znečisteným priemyselným zónam v severozápadnom Pacifiku," uviedol Jamieson. Podľa vedcov sa PCB a PBDE dostali do hlbokomorských priekop prostredníctvom mŕtvych tiel morských živočíchov, ktoré predtým skonzumovali kontaminovaný plastový odpad. Jamieson s kolegami zverejnili výsledky štúdie v časopise Nature Ecology and Evolution.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
mikroskop, vedkyňa

Jed morského ulitníka by mohol liečiť chronickú bolesť

21.02.2017 11:04

Jed morského ulitníka druhu Conus regius obsahuje látku, ktorá by sa dala využiť pri liečbe chronickej bolesti ako aj jej prevencii.

mikróby, baktérie, vírus, medicína

V mexickej jaskyni objavili mikróby staré 50-tisíc rokov

18.02.2017 09:20

Americkí vedci skúmajúci jaskyne v Mexiku objavili v tamojších kryštáloch živé mikróby, ktorých vek je odhadovaný na približne 50-tisíc rokov.

zem, vesmír, planéta

Vedci objavili nový kontinent Zealandia

17.02.2017 12:39

Vedci tvrdia, že okolo Nového Zélandu je nový, zaplavený a zatiaľ neuznaný obsah, ktorý bol dosiaľ skrytý. Ide o nový kontinent nazvaný Zealandia.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.