Vedci objavili nový kontinent Zealandia

Vedci tvrdia, že okolo Nového Zélandu je nový, zaplavený a zatiaľ neuznaný obsah, ktorý bol dosiaľ skrytý. Ide o oblasť nazvanú Zealandia, ktorá podľa vedcov spĺňa všetky kritériá definície kontinentu.

Nový kontinent má 5 miliónov km² a 94 percent jeho plochy je pod morskou hladinou, uvádza britský denník The Independent. Skladá sa z troch hlavných pevninských plôch: severného a južného ostrova Nového Zélandu a Novej Kaledónie.

Hľadanie informácii o kontinente bolo podľa vedcov veľmi zložité, pretože jeho drvivá väčšina leží pod morskou hladinou, teda je neviditeľná. Vedci zhromažďovali dáta viac ako 20 rokov.

Pre britský denník výskumníci povedali: „Vedecká hodnota klasifikácie Zealandie ako kontinentu znamená viac ako pridanie jedného mena na zoznam kontinentov. Skutočnosť, že kontinent môže byť tak zaplavený a zároveň nefragmentovaný je užitočná pri skúmaní súdržnosti a rozkladu kontinentálnej kôry. Našim cieľom je, aby sa Zealandia objavila na mapách sveta, v školách, jednoducho všade.“

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
mikroskop, vedkyňa

Jed morského ulitníka by mohol liečiť chronickú bolesť

21.02.2017 11:04

Jed morského ulitníka druhu Conus regius obsahuje látku, ktorá by sa dala využiť pri liečbe chronickej bolesti ako aj jej prevencii.

mikróby, baktérie, vírus, medicína

V mexickej jaskyni objavili mikróby staré 50-tisíc rokov

18.02.2017 09:20

Americkí vedci skúmajúci jaskyne v Mexiku objavili v tamojších kryštáloch živé mikróby, ktorých vek je odhadovaný na približne 50-tisíc rokov.

Kôrovec

Zakázané chemikálie už sú v hlbokomorských priekopách

16.02.2017 15:00

Až teraz sa naplno ukazuje, že ľudské produkty sa dokážu dostať všade.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.