V Británii chcú znížiť počet veveričiek sterilizáciou

Britská vláda pripravuje v snahe ochrániť domáce veveričky pred nepôvodnými veveričkami rozsiahly program, ktorého súčasťou bude sterilizácia samičiek invazívneho druhu malých hlodavcov. Mimovládne organizácie sa medzitým chystajú vytvoriť "armádu", v ktorej by malo v prospech veveričiek pôsobiť až 5-tisíc dobrovoľníkov.

veverička, veverica, hlodavec, kŕmenie, kŕmidlo
Ak sa ukáže sterilizačný program účinný, chcú ho úrady vyskúšať aj pri znižovaní populácie diviakov a jazvecov.
Autor: ,

Cieľom programu britského ministerstva životného prostredia je znížiť populáciu veverice sivej, ktorá sa na Britské ostrovy dostala v roku 1876 zo Severnej Ameriky. Ich počet má klesnúť až o 90 percent, zo súčasných 3,5 milióna na 300-tisíc, a to počas nasledujúcich piatich rokov.

Docieliť to vláda chce okrem iného pomocou liekov, ktoré by nepôvodné veveričky urobili až na niekoľko rokov neplodnými. Po testovacej fáze sa pre túto metódu úrady rozhodli okrem iného preto, že je to menej agresívne než odstrel či trávenie jedmi.

Program sterilizácie podľa niektorých britských médií podporil aj veľký milovník prírody princ Charles. Agentúra AFP s odvolaním sa na jeho hovorcu uviedla, že princ z Walesu sa síce usiluje o ochranu veveričiek, do vládneho výskumu kontroly plodnosti veveričiek sivých sa však nijako nezapojil.

Ak sa ukáže sterilizačný program účinný, chcú ho úrady vyskúšať aj pri znižovaní populácie diviakov a jazvecov.

Nezávisle od vládnych snáh spustila vlastný program na záchranu domáceho druhu veveričiek aj skupina ekologických organizácií, ktorá chce monitorovať miesta výskytu pôvodných hlodavcov a vzdelávať verejnosť.

Veverica sivá, ktorá sa prirodzene vyskytuje vo východnej časti Severnej Ameriky, sa do Británie dostala na konci 19. storočia a v posledných rokoch začala vytláčať domáce veveričky. Väčšia severoamerická veverička potrebuje menej životného priestoru a je takisto odolná proti takzvaným veveričím kiahňam. Podľa odhadov v súčasnosti v Británii žije už len 140-tisíc kusov pôvodnej veveričky, dve tretiny z nich v Škótsku. Ak sa nič nezmení, odhadujú odborníci, že tento druh vyhynie počas nasledujúcich 35 rokov.

oblak, obloha

Do atlasu oblakov pridali nové úkazy

24.03.2017 16:00

Predstavitelia Svetovej meteorologickej organizácie pridali do Medzinárodného atlasu oblakov dvanásť nových úkazov, medzi ktorými je napríklad vlnovitý oblak.

WATER-DAY/

Indické rieky Ganga a Jamuna získali rovnaké práva ako ľudia

21.03.2017 14:34

Indický súd priznal posvätným riekam Ganga a Jamuna rovnaké práva, aké majú ľudia.

nestor kea, papagáj

Smiech je nákazlivý aj pre papagáje

21.03.2017 11:11

Smiech a dobrá nálada vedia byť nákazlivé podobne ako zívanie. Prenášanie pozitívnych emócií však nie je výhradná výsada človeka.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.