Posvätné jazero Inkov Titicaca je toxicky znečistené

Jazero Titicaca vtlačené medzi vrcholkami hôr pokrytými snehovými čiapkami bývalo svojho času uctievané Inkami, ktorí verili, že sa v jeho temných modrých vodách zrodilo samo Slnko.

V súčasnosti sú však brehy najväčšieho juhoamerického jazera pokryté mŕtvymi žabami, vyhodenými plechovkami od farieb a taškami plnými rozmáčených odpadkov.

Avšak v samotnej vode číhajú menej viditeľné druhy nebezpečenstva – toxické množstvo olova a ortuti. Neustále zhoršovanie stavu tejto turistami vyhľadávanej destinácie, kam ročne zavíta nad 400-tisíc návštevníkov, spôsobilo nárast zdravotných problémov u 1,3 milióna obyvateľov, ktorí žijú v okolí znečistených brehov jazera Titicaca.

Čítajte viac

Z dvoch desiatok okolitých miest do jazera vyteká nespracovaný odpad a nelegálne zlaté bane ležiace vysoko v Andách ročne vypustia do rieky ústiacej v jazere až 15 ton ortuti.

„Keby mohli žaby hovoriť, povedali by: ‚Toto nás zabíja‘,“ hovorí Maruja Inquillaová, miestna ekologická aktivistka, ktorá pred časom prišla do domu miestneho guvernéra s plastovými vrecúškami naplnenými stovkami uhynutých žiab na protest proti ničeniu jazera.

V januári 2016 podpísali vlády Peru a Bolívie dohodu o riešení problému znečisťovania jazera, v ktorej sľúbili, že na zlepšenie stavu vynaložia pol miliardy dolárov. Avšak detaily toho, ako chcú postupovať, boli len hmlisté.

O rok neskôr sľúbil nový peruánsky prezident Pedro Pablo Kuczynski vybudovať okolo jazera desať čističiek za zhruba 437 miliónov dolárov, „aby najkrajšie jazero na svete bolo tiež najčistejším“.

Avšak rovnako ako v prípade minuloročnej dohody sú aj teraz podrobnosti okolo financovania čističiek nejasné a zdá sa, že aj tento sľub zostane nenaplnený – rovnako ako všetky sľuby politikov za posledné dve desaťročia.

oblak, obloha

Do atlasu oblakov pridali nové úkazy

24.03.2017 16:00

Predstavitelia Svetovej meteorologickej organizácie pridali do Medzinárodného atlasu oblakov dvanásť nových úkazov, medzi ktorými je napríklad vlnovitý oblak.

WATER-DAY/

Indické rieky Ganga a Jamuna získali rovnaké práva ako ľudia

21.03.2017 14:34

Indický súd priznal posvätným riekam Ganga a Jamuna rovnaké práva, aké majú ľudia.

nestor kea, papagáj

Smiech je nákazlivý aj pre papagáje

21.03.2017 11:11

Smiech a dobrá nálada vedia byť nákazlivé podobne ako zívanie. Prenášanie pozitívnych emócií však nie je výhradná výsada človeka.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.