Vlk etiópsky sa vracia na svoje územia

Počty ohrozeného vlka etiópskeho po viac ako troch rokoch narastajú. V horskom pásme na juhovýchode Etiópie vedci zaznamenali 60 šteniat tohto ohrozeného druhu. S odkazom na medzinárodnú nadáciu na ochranu prírody Born Free o tom informoval spravodajský web BBC.

vlk etiópsky
Populácia vlkov etiópskych dosahuje zhruba 500 jedincov. Sú to zvláštne šelmy, ktoré sa prispôsobili životu v pustatine vo výške až 4-tisíc metrov nad morom.
Autor:

Vlk etiópsky je podľa Born Free najohrozenejším mäsožravcom v Afrike a jednou z najneobvyklejších psovitých šeliem. Na svete ich žije menej ako 500. Ohrozuje ich strata prírodného prostredia, choroby a párenie sa s domestikova­nými psami.

Tento nesmierne zaujímavý vlk nie je poddruh nám známeho vlka, ale jeho príbuzným, hoci ešte donedávna sa verilo, že ide o druh líšky, a to predovšetkým vďaka jeho zvláštnej stavbe tela a typicky líščím znakom, ako sú dlhé uši, ňufák a nohy, silný huňatý chvost a predovšetkým hnedohrdzavé sfarbenie s kombináciou bielych a čiernych škvŕn na chvoste a bruchu.

Ide o jednu z menších psovitých šeliem. V dospelosti dosahuje v kohútiku veľkosť len 60 centimetrov a hmotnosť samcov je maximálne 18 kilogramov. U samíc platia rovnaké meradlá rozdielu medzi psami ako u všetkých psovitých šeliem. Veľkosťou i hmotnosťou sú podstatne drobnejšie.

Jedným z dôvodov ich nižšieho vzrastu je samozrejme prostredie, v ktorom sa vyvíjali a ktorého drsné podmienky z nich urobili ľahkých a vytrvalých lovcov, schopných skrývať sa v nízkych kríkoch a obratne sa pohybovať na skalnatom povrchu. Existuje hneď niekoľko pomenovaní pre toto podivné stvorenie: pre svoju podobnosť s líškou bol dlho označovaný ako líška habešská, domorodci ho nazývajú ky keber, čo znamená červený šakal.

Aj napriek tomu, že nie je obzvlášť významným zástupcom psovitých šeliem, je výnimočný hneď v niekoľkých bodoch. Vyskytuje sa len v dvoch veľmi malých oblastiach Afriky – presnejšie v Etiópii, ako názov napovedá. Sem sa dostal na konci poslednej ľadovej doby z oblastí západnej Európy a dnešného Ruska. Žije na horských pustatinách v nadmorskej výške až 4-tisíc metrov nad morom.

Čo sa týka ich spoločenského života, aj tu existuje veľká zvláštnosť. Vlk etiópsky je počas dňa lovec samotár a po zotmení sa inštinktívne združuje do svoriek, ktoré tvorí maximálne sedem jedincov, aby si zaistil bezpečie. Pária sa na prelome jesene a zimy. Vrh má približne sedem šteniat, ktorých rodičmi môže byť iba alfa pár (vodca svorky a jeho družka) a ich výchova sa začína v norách v prítomnosti členov svorky.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

oblak, obloha

Do atlasu oblakov pridali nové úkazy

24.03.2017 16:00

Predstavitelia Svetovej meteorologickej organizácie pridali do Medzinárodného atlasu oblakov dvanásť nových úkazov, medzi ktorými je napríklad vlnovitý oblak.

WATER-DAY/

Indické rieky Ganga a Jamuna získali rovnaké práva ako ľudia

21.03.2017 14:34

Indický súd priznal posvätným riekam Ganga a Jamuna rovnaké práva, aké majú ľudia.

nestor kea, papagáj

Smiech je nákazlivý aj pre papagáje

21.03.2017 11:11

Smiech a dobrá nálada vedia byť nákazlivé podobne ako zívanie. Prenášanie pozitívnych emócií však nie je výhradná výsada človeka.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.