Čína vysťahuje 200-tisíc ľudí, aby uvoľnila priestor pre pandy

Čína plánuje vysťahovať viac ako 200-tisíc ľudí z domovov, aby uvoľnila priestor v oblasti, kde má vzniknúť rezervácie pre pandy veľké.

Národný park pre pandy veľké je prvým zo série chystaných rezervácií na ochranu ohrozených zvierat a ekosystému. Bude sa rozprestierať na ploche viac ako 27-tisíc štvorcových kilometrov a ťahať sa z provincie S'-čchuan na juhozápade krajiny do provincií Kan-su a Šan-si na severozápade. Plocha rezervácie bude zhruba zodpovedať viac ako polovici rozlohy Slovenska.

Po mnohých desaťročiach, keď si ľudia z územia obývaného pandami stále viac ukrajovali, sa úrady v S'-čchuane, kde žije najvyšší počet pánd vo voľnej prírode, rozhodli ísť opačnou cestou – vysťahovať viac ako 200-tisíc baníkov, drevorubačov a ďalších obyvateľov.

Čítajte viac

Podľa posledného sčítania vo februári 2015 v Číne žilo vo voľnej prírode 1864 pánd veľkých plus 471 v zajatí. Úspešný odchov pánd v zajatí aj stúpajúci počet kusov vo voľnej prírode prinútil Medzinárodný zväz pre ochranu prírody v septembri minulého roka zmierniť hodnotenie ich stupňa ohrozenia. Z kategórie ohrozených druhov sa pandy presunuli do kategórie zraniteľných druhov.

Čína však vníma svoj národný symbol ako naďalej ohrozený a minulý mesiac schválila vytvorenie parku v rámci snahy o podporu ďalšieho rastu počtu voľne žijúcich pánd a ekologické zotavenie oblasti, ktorú tieto zvieratá obývajú.

Súvisiace články:

dinostopa

Našli najväčšiu stopu dinosaura

29.03.2017 15:00

Ešte v minulom roku sa v Mongolsku podarilo nájsť zachovanú stopu dinosaura s dĺžkou 106 centimetrov.

tigre, budhistický chrám, Thajsko, tiger, mních, voda, fľaša, kŕmenie

Na východe Thajska objavili doteraz neznámu populáciu tigrov

29.03.2017 12:51

Menšia skupina s minimálne šiestimi mláďatami patrí k ohrozenému poddruhu tigra pásavého indočínskeho (Panthera tigris corbetti).

dinosaurus, dinosaury

Vedci spochybnili rodostrom dinosaurov

27.03.2017 16:00

Vedci spochybnili viac ako 100 rokov uznávaný genealogický strom dinosaurov. Živočíchy z druhohôr boli považované za "desivé jaštery" či "obrovské plazy".

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.