Ako pes rozumie ľudskej reči

Ľudia sa so psami často rozprávajú ako s deťmi. Či už sú to šteňatá, alebo dospelé psy. Kým šteňatá si vysvetľujú našu pozornosť ako vyzvanie k hre, staršie psy sú k tomu ľahostajné.

pes, šteniatko, hra
Šteňatá chápu milú ľudskú reč ako výzvu k hre.
Autor:

K mláďatám prenášame melodické, sladké slovíčka bez zmyslov miernym hlasom a nezáleží na tom, či ide o ľudí alebo o zvieratá. Ale predovšetkým si pes vysvetľujú našu pozornosť ako vyzvanie k hre, ale jedine vtedy, ak je ešte šteňa. Ak však vnímame dospelé domáce zvieratá stále ako mláďatá a hovoríme na ne stále rovnakým spôsobom, zostáva dospelý pes k našej „detskej“ reči ľahostajný. Ukázal to výskum vedcov z Univerzity v Saint-Étienne vo Francúzsku.

Vedci nahrali hlasy 30 žien, ktoré hovorili krátke vety typu „poď sem, miláčik!“ alebo „dobrý chlapec“, zatiaľ čo sa dívali na fotografie šteniat a dospelých psov. Keby totiž ženy hovorili ku skutočným zvieratám, improvizovali by a experiment by tak bol menej kontrolovateľný a nebolo by ho možné opakovať. Pokus sa potom opakoval s tým, že ženy hovorili a dívali sa pritom na osoby.

Potom vedci pustili nahrávky desiatim šteňatám a desiatim dospelým psom. Zistili, že len šteňatá reagovali a pribehli k reproduktoru s nádejným výrazom v domnení, že sa s nimi niekto bude hrať, akoby hovorené slová boli vyzvaním k hre. Rovnako šteňatá reagovali, keď počuli nahrávky, na ktorých ženy hovorili pri pohľade na dospelého psa. Hlas z reproduktora ich však zaujímal menej, keď ženy hovorili pri pohľade na človeka. A dospelé psy? Na chvíľočku obrátili zrak smerom k zdroju zvuku, ale potom zvuk ignorovali nezávisle od toho, či ženy hovorili s pohľadom upretým na fotografiu šteňaťa, dospelého psa či človeka, uvádza autor štúdie Nicolas Mathevon.

Vedci zatiaľ nedokážu dôvody toho správania psov vysvetliť. Ich pozornosť by bola azda ľahšie pripútaná, keby k nim hovoril človek z mäsa a kostí, nie reproduktor, možno by ich záujem skôr vyvolali známe hlasy.

Otázka zostáva otvorená. Reakciu šteniat by asi bolo možné vysvetliť tou skutočnosťou, že „detská reč“ zrejme šteňatám pomáha pochopiť nové slová, podobne ako je to u detí. Túto hypotézu, ktorú iné štúdie spochybňujú, je však potrebné overiť, rovnako aj to, či reakcia šteniat je vrodená alebo získaná. „Jednu vec táto štúdia jasne preukázala, a to, že sa k našim domácim zvieratám správame ako k deťom nezávisle od toho, ako sú staré,“ uzatvára Monique Udellová z americkej Oregonskej štátnej univerzity.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

dinostopa

Našli najväčšiu stopu dinosaura

29.03.2017 15:00

Ešte v minulom roku sa v Mongolsku podarilo nájsť zachovanú stopu dinosaura s dĺžkou 106 centimetrov.

tigre, budhistický chrám, Thajsko, tiger, mních, voda, fľaša, kŕmenie

Na východe Thajska objavili doteraz neznámu populáciu tigrov

29.03.2017 12:51

Menšia skupina s minimálne šiestimi mláďatami patrí k ohrozenému poddruhu tigra pásavého indočínskeho (Panthera tigris corbetti).

dinosaurus, dinosaury

Vedci spochybnili rodostrom dinosaurov

27.03.2017 16:00

Vedci spochybnili viac ako 100 rokov uznávaný genealogický strom dinosaurov. Živočíchy z druhohôr boli považované za "desivé jaštery" či "obrovské plazy".

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.