Najstaršími rastlinami sú riasy

Prvé druhy rastlín sa mohli objaviť o stovky miliónov rokov skôr, ako sa dosiaľ predpokladalo. Tvrdia to vedci na základe objavenia fosílií pripomínajúcich červené riasy. Ich vek odhadli na 1,6 miliardy rokov a našli ich v časti Indie, ktorá bola vtedy zakrytá plytkým morom. Nález by mohol viesť k prehodnoteniu poznatkov, kedy sa na zemi objavili prvé relatívne komplexné organizmy.

Riasy, ostrov, pláž, pobrežie, skaly
Červené riasy sa bežne vyskytujú aj dnes, čo znamená, že planétu obývajú už asi 1,6 miliardy rokov.
Autor:

Švédski výskumníci z Prírodovedného múzea o svojom objave informovali len niekoľko dní po tom, čo ich britskí kolegovia zverejnili správu o nájdení fosílií vôbec najstarších živých organizmov. Má ísť o primitívne mikroorganizmy staré 3,77 až 4,29 miliardy rokov. To by znamenalo, že život na zemeguli vznikol len tristo miliónov rokov po sformovaní planéty. Mali hrúbku zhruba desatiny priemeru ľudského vlasu a čiastočne boli prestúpené červenkastým hematitom. Zdá sa preto, že mohli na život používať akýsi železito-uhlíkový cyklus.

V pradávnych riasach vedci identifikovali časti chloroplastov, čo sú štruktúry buniek využívaných pri fotosyntéze. „Ide o najstaršie fosílie rastlín na zemi vo forme 1,6 miliardy rokov starých červených rias,“ uviedla Therese Sallstedtová, ktorá je spoluautorkou štúdie publikovanej v žurnále PLOS Biology. „Ukazujú nám, že eukaryotické (mnohobunkové) organizmy majú oveľa dávnejšiu históriu, ako sme si doteraz mysleli,“ dodala.

Vedci našli vláknité fosílie a komplexnejšie kolónie rias v usadeninách skál v strednej Indii. Tieto riasy majú črty charakteristické aj pre súčasné červené riasy, ktoré sa vyskytujú prakticky po celej planéte a často sú morom vyplavené na pobrežie.

K nájdeniu najstarších foriem života sa mnohí vedci postavili skepticky a podľa nich boli zle datované a v skutočnosti nie sú až také staré. Asi aj preto sú švédski vedci so svojimi tvrdeniami opatrnejší. „Pri taktom starom materiáli si nikto nemôže byť na sto percent istý, pretože neexistuje zachovaná DNA. No stavba týchto organizmov veľmi dobre korešponduje s morfológiou a štruktúrou súčasných červených rias,“ povedal profesor Stefan Bengtson zo Švédskeho prírodovedného múzea, ktorý sa na štúdii podieľa.

Dosiaľ najstaršie známe fosílie červených rias sú staré 1,2 miliardy rokov. Indické fosílie sú teda o celých štyristo miliónov rokov staršie. To znamená, že komplexnejšie formy života sa vyvinuli podstatne skôr. Okrem chýbajúcej DNA je s týmto nálezom spájaná ešte jedna kontroverzia. Niektorí vedci argumentujú, že riasy nie sú rastliny, ale trieda sama osebe. Súčasné riasy sa využívajú najmä pri výrobe želatíny a zmrzliny a do rias nori sa balí suši.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
dinostopa

Našli najväčšiu stopu dinosaura

29.03.2017 15:00

Ešte v minulom roku sa v Mongolsku podarilo nájsť zachovanú stopu dinosaura s dĺžkou 106 centimetrov.

tigre, budhistický chrám, Thajsko, tiger, mních, voda, fľaša, kŕmenie

Na východe Thajska objavili doteraz neznámu populáciu tigrov

29.03.2017 12:51

Menšia skupina s minimálne šiestimi mláďatami patrí k ohrozenému poddruhu tigra pásavého indočínskeho (Panthera tigris corbetti).

dinosaurus, dinosaury

Vedci spochybnili rodostrom dinosaurov

27.03.2017 16:00

Vedci spochybnili viac ako 100 rokov uznávaný genealogický strom dinosaurov. Živočíchy z druhohôr boli považované za "desivé jaštery" či "obrovské plazy".

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.