Epidémia zabila 2 500 kriticky ohrozených antilop

V Mongolsku uhynulo od začiatku tohto roka vyše 2 500 kriticky ohrozených antilop druhu sajga tatárska (Saiga tatarica). Príčinou je epidémia vírusu moru malých prežúvavcov (PPRV), ktorá môže spôsobiť vyhynutie mongolského poddruhu tejto antilopy. V snahe zabrániť šíreniu epidémie sa ochranári rozhodli telá uhynutých jedincov spáliť.

antilopa, zviera, lúka, pole
Ilustračné foto.

Ako pre BBC uviedla veterinárka Enkhtuvshin Shiilegdambová z Wildlife Conservation Society (WCS), prvý prípad moru malých prežúvavcov u tohto druhu zaznamenali iba 2. januára, pričom ide o prvé zaznamenané prepuknutie tohto ochorenia u sájg v Mongolsku. Shiilegdambová s kolegami predpokladajú, že vírus sa na sajgy rozšíril z dobytka, pričom sa obávajú, že postihne aj kozorožce sibírske (Capra sibirica), ovce argali (Ovis ammon) či gazely mongolské (Procapra gutturosa).

Masový úhyn týchto druhov by okrem iného znamenal nedostatok prirodzenej potravy pre leopardy snežné (Panthera uncia), ktoré by tak museli začať loviť dobytok, čím by sa zas zvýšilo riziko, že sa stanú terčom farmárov.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
dinostopa

Našli najväčšiu stopu dinosaura

29.03.2017 15:00

Ešte v minulom roku sa v Mongolsku podarilo nájsť zachovanú stopu dinosaura s dĺžkou 106 centimetrov.

tigre, budhistický chrám, Thajsko, tiger, mních, voda, fľaša, kŕmenie

Na východe Thajska objavili doteraz neznámu populáciu tigrov

29.03.2017 12:51

Menšia skupina s minimálne šiestimi mláďatami patrí k ohrozenému poddruhu tigra pásavého indočínskeho (Panthera tigris corbetti).

dinosaurus, dinosaury

Vedci spochybnili rodostrom dinosaurov

27.03.2017 16:00

Vedci spochybnili viac ako 100 rokov uznávaný genealogický strom dinosaurov. Živočíchy z druhohôr boli považované za "desivé jaštery" či "obrovské plazy".

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.