Vedci našli rosničku z Amazónie, ktorá fluoreskuje

Vedci v Argentíne, ktorí skúmali druh rosničky žijúcej v dažďovom pralese, zistili, že je schopná absorbovať a potom vyžarovať svetlo. Ide o prvého fluoreskujúceho obojživelníka na svete. Svoj objav zverejnili vo vedeckom časopise jeho autori z Múzea prírodných vied v Buenos Aires.

žaba, rosnička, fosforeskujúca
Ilustračné foto.
Autor:

„Kvôli inému výskumu sme museli osvietiť tkanivá rosničky UV žiarením a pritom sme zistili, že žaba svieti,“ opísal náhodný objav jeho spoluautor Julian Faivovich z Múzea Bernardina Rivadaviu. Podľa serveru New Scientist ide o prvého obojživelníka, ktorý prirodzene fluoreskuje, doteraz bol tento jav známy napríklad pri niektorých papagájoch, morských korytnačkách či rybách.

Rosnička bodkovaná, u ktorej teraz svetielkovanie vedci zistili, je asi tri centimetre dlhá a žije najmä v dažďových pralesoch Amazónie. Za normálneho svetla sa zdá svetlozelená s malými červenkastými škvrnami. Pri UV žiarení však zeleno fluoreskuje. „Ide o iný druh fluorescencie, než ktorá je známa u niektorých stavovcov, ktoré na to zvyčajne využívajú fluorescenčný proteín,“ uviedla María Lagoriová z Univerzity v Buenos Aires a spoluautorka objavu. Táto rosnička používa kombináciu látok z lymfatických a kožných žliaz.

Vedci zatiaľ presne nevedia, na čo rosnička tento jav využíva. „Je možné, že tu hrá nejakú rolu komunikácia,“ domnieva sa David Blackburn z Floridskej univerzity.

Podľa autorov štúdie nebude zrejme tento jav ojedinelý len u danej rosničky. Je vraj nepravdepodobné, že by medzi piatimi tisíckami známymi druhmi žiab bola táto rosnička jediná, ktorá svetielkuje.

Okrem fluorescencie existuje v prírode tiež takzvaná bioluminiscencia, ktorú ovládajú niektoré organizmy – napríklad svetlušky, medúzy, niektoré huby a tiež niekoľko druhov hlbokomorských rýb. Tie úmyselne vyžarujú svetlo vďaka enzýmu luciferázy a dokážu ho „vypnúť“. Naproti tomu fluoreskujúce organizmy prestanú vyžarovať svetlo veľmi rýchlo (počas nanosekúnd) po odstránení zdroja žiarenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
dinostopa

Našli najväčšiu stopu dinosaura

29.03.2017 15:00

Ešte v minulom roku sa v Mongolsku podarilo nájsť zachovanú stopu dinosaura s dĺžkou 106 centimetrov.

tigre, budhistický chrám, Thajsko, tiger, mních, voda, fľaša, kŕmenie

Na východe Thajska objavili doteraz neznámu populáciu tigrov

29.03.2017 12:51

Menšia skupina s minimálne šiestimi mláďatami patrí k ohrozenému poddruhu tigra pásavého indočínskeho (Panthera tigris corbetti).

dinosaurus, dinosaury

Vedci spochybnili rodostrom dinosaurov

27.03.2017 16:00

Vedci spochybnili viac ako 100 rokov uznávaný genealogický strom dinosaurov. Živočíchy z druhohôr boli považované za "desivé jaštery" či "obrovské plazy".

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.