redaktorka príloh denníka Pravda
Novinárska skratka: jk
E-mail:
Vyštudovala Katedru žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobila vo viacerých redakciách, predtým sa venovala predovšetkým problematike zdravotníctva, v časopise Zdravie. V redakcii Pravda je od septembra 2020 redaktorkou príloh.
Energetická kríza môže spôsobiť aj zatváranie prevádzok a rušenie spoločností, dnešní študenti by si mali preto dopredu dobre premyslieť, v akej oblasti nájdu po skončení školy lepšie uplatnenie.
Ak nakupujete väčšinu tovarov zo stredných uličiek obchodu, pravdepodobne kupujete množstvo potravín plných pridaných látok. Na čo všetko je dobré myslieť, kým sa postavíte s nákupom k pokladni?
Výsledky vlaňajšieho prieskumu agentúry NMS Market Research o stravovaní tretiakov až šiestakov ukázali, že od roku 2019 sa počet detí, ktoré trpia nadváhou, zvýšil o dva percentuálne body. Nadváhou trpí viac než 20 % detí.
Farba, vôňa, pružnosť striedky, vzhľad a konzistencia vám vedia prezradiť, či sú chlieb a pečivo čerstvé.
Súčasťou nástupu do zamestnania býva skúšobná lehota. Počas troch mesiacov si zamestnanec i zamestnávateľ môžu overiť, či im bude spolupráca vyhovovať.
Rekordne vysoké ceny nútia dobre si premyslieť, čo nakúpiť.
Cennosti uschované v trezore môžu pomôcť zvládnuť aj zložité životné situácie, napríklad pri požiari či povodni.
Ktoré ochorenia sa najčastejšie liečia v kúpeľoch? Koľko ľudí ročne absolvuje kúpeľný pobyt?
Každý musí počítať s tým, že ak má 30 kilogramov navyše, cesta smerom dolu potrvá minimálne rok, vysvetľuje obezitologička MUDr. Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV.
Spätné získavanie tepla pomáha zvládať tlak na ekologickejšiu výrobu a znižovanie emisií. Pri tzv. heat recovery procese je možné spracovať aj 90 % tepla, ktoré by sa inak vypustilo do vzduchu.
Autentickosť, reč tela, schopnosť predať sa, aj záujmy a voľnočasové aktivity. To všetko okrem životopisu zaujíma počas pracovného pohovoru personalistov. Ako sa naň dobre pripraviť?
Vlaňajšie prudké zvýšenie cien energií sa výrazne dotklo domácností a je viac než zrejmé, že šetrenie nimi bude ešte dlho témou dňa.
Studená podlaha znižuje tepelný komfort domu či bytu a zároveň zvyšuje účty za kúrenie. Prekryť ju kobercom nestačí. Ako si s tým poradiť?
Vlaňajší rok priniesol extrémny nárast cien energií a hoci sa situácia čiastočne upokojila, neznamená to, že so šetrením môžeme skončiť. Ako zbytočne nemíňať v domácnosti?
Slovenská domácnosť dáva na potraviny takmer 20% zo svojho rodinného rozpočtu a v rámci krajín V4 sú u nás najdrahšie. Napriek tomu ešte stále máme rezervy pri ich využívaní.
Liečba v kúpeľoch prostredníctvom zdravotnej poisťovne je formou ústavného liečenia s presne stanovenými podmienkami. Pacient musí počas celého pobytu rešpektovať nariadenia kúpeľného zariadenia. V opačnom prípade je oprávnené jeho liečebný pobyt ukončiť.
Najmä s ohľadom na zvyšujúce sa životné výdavky v dôsledku vysokej inflácie a energetickej krízy býva výška platu jedným z najčastejších dôvodov pre zmenu zamestnania.
Kúpele zažívajú v posledných rokoch veľké zmeny. Po mimoriadne náročnom covidovom období sa tak ako ostatní boria s energetickou krízou i dosahmi vysokej inflácie.
Na jarné upratovanie myslí vo februári iba málokto, no správny domáci majster dlhé zimné večery nepremárni. Pripravte si plán na prvé jarné dni.
Ak firma žiada v pracovnej ponuke aj motivačný list, pripravte si ho, práve cezeň vás potenciálny zamestnávateľ chce spoznať. Môžete ho poslať aj ak ho spoločnosť v ponuke nepožaduje. Bude to znak, že o prácu máte skutočný záujem.
Na špičke medzi Slovákmi je bravčové, z celkovej spotreby naň pripadá 56 %, nasleduje kuracie - 34 %, hovädzie - 8 %, potom zverina - 1,7 %, baranie a kozie - 0,3 %.
Mnohí si bez nej nevedia predstaviť deň, patrí k najpredávanejším potravinám a spolu s ropou aj k najobchodovanejším komoditám na svete.
Na jedného Slováka pripadá ročne 83 kg potravinového odpadu. Až 78 % z neho vyprodukujú domácnosti, zvyšných 22 % vzniká pri výrobe potravín alebo v reštauráciách.
Pri kupovaní ovocia a zeleniny potrebujete zrak, hmat a čuch. Skúste sa vyhýbať baleným druhom, pri nich nemusíte zbadať pokazené kusy schované v spodnej časti obalu.
Mlieko a mliečne výrobky so slovenským pôvodom spoznáte v obchode ľahko. Na obale každého mliečneho výrobku vyrobeného na Slovensku nájdete okrem názvu výrobcu aj oválny symbol – SK OVÁL.