Biologické hodiny plodnosti tikajú aj mužom

Tikot biologických hodín nie je výlučnou záležitosťou žien. Vedci tvrdia, že našli viac dôkazov o tom, že biologického hodiny začínajú pracovať aj mužom a to približne v 35. roku života. Francúzsky výskum na vzorke 12¤200 manželských párov ukázal, že muži po štyridsiatke majú podstatne zníženú schopnosť splodiť dieťa.

08.07.2008 05:10
spermie, vajicko Foto:
Počet kvalitných spermií vekom klesá a to zrejme kvôli rozpadu štruktúry DNA.
debata

Lekári vedia, že vek ženy hrá kľúčovú rolu v snahe priviesť na svet zdravého potomka. Nevedelo sa však, že aj vek partnera je veľmi vplyvným faktorom. Stephanie Bellocová z Centra pre asistovanú reprodukciu v Paríži o nových poznatkoch informovala na konferencii Európskej spoločnosti pre reprodukciu a embryológiu.

„Naše údaje poskytli prvý dôkaz, že partner má silný vplyv na výsledok vnútromaternicovej inseminácie. Závisí od neho nielen úspešnosť oplodnenia ale aj riziko nedonosenia potomka,“ povedala Bellocová. Aj iné výskumy naznačujú, že ako muž starne, klesá počet a kvalita jeho spermií. Zatiaľ však existovalo len málo klinických dôkazov, že už len samotné starnutie môže mať taký veľký vplyv na plodnosť mužov.

Tím francúzskych vedcov analyzoval 21-tisíc pokusov o vnútromaternicovú insemináciu. Predstavuje zavedenie ,,prečistených" spermií partnera alebo darcu priamo do dutiny maternice pacientky. Úlohou muža je okrem morálnej podpory partnerky aj odber ejakulátu, ktorý sa získava masturbáciou. Po zavedení očistených spermií užíva žena hormonálne prípravky na vytvorenie optimálnych podmienok sliznice maternice na zachytenie embryí.

Tím vedcov skúmal kvalitu spermií, sledoval priebeh tehotenstva, množstvo potratov ako aj úspešného donosenia dieťaťa. Takto zistili, že vplyv partnera na konečný výsledok umelého oplodnenia je oveľa vyšší, keď jeho vek prekročí 40 rokov. Inými slovami, spermie mužov nad 40 rokov mali častejšie chyby, ktoré mohli viesť k potratu plodu.

„Dosiaľ sa gynekológovia zameriavali len na vek matky a radili jej, aby otehotnela pred 35. až 38. rokom života,“ hovorí Bellocová. „Teraz však musia gynekológovia vziať do úvahy aj vek partnera a pár na jeho vplyv na úspešnosť oplodnenia upozorniť,“ dodala. Vedci nevedia vysvetliť ako presne starnutie ovplyvňuje kvalitu spermií. Predpokladajú však, že starnutie spôsobuje rozpad DNA v spermiách a tým znižuje ich schopnosť splodiť potomka.

Riešením pre staršie páry by podľa Bellocovej mohlo byť oplodnenie vajíčka mimo tela v laboratórnej miske a jeho opätovné zavedenie do maternice alebo zákrok ICSI, keď sa spermie vložia priamo do vajíčka. Pritom je možné vybrať tie najkvalitnejšie.

Facebook X.com debata chyba Newsletter