Výskumníkom z Oxfordskej univerzity sa podarilo získať vzorky bohaté na rakovinové kmeňové bunky z línií buniek rakoviny čreva. Umožní to opakovane skúšať schopnosť liekov kmeňové bunky ničiť. „Práca s líniami buniek je oveľa vhodnejší spôsob výskumu, ako získavať vzorky z pacientov či robiť pokusy na zvieratách,“ uviedol Walter Bodmer, ktorý výskum viedol a informoval o ňom v žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences. „Teraz vieme lepšie vyhodnotiť účinnosť liekov. Ak sú totiž neúčinné, rakovina sa môže pacientom vrátiť,“ dodal.
Rakovinovým kmeňovým bunkám sa hovorí kmeňové, lebo podporujú rast ďalších buniek a vedia sa premeniť na mnoho iných druhov buniek. Sú zlovestným protikladom klasických kmeňových buniek, od ktorých si medicína sľubuje vytvorenie nových liekov na dosiaľ neliečiteľné choroby a úrazy.
Vedci od novej techniky práce s rakovinovými bunkami očakávajú najmä urýchlenie vývoja liekov, ako aj povzbudenie základného výskumu rakovinových kmeňových buniek a spoznávania ich úlohy pri tvorbe nádorov. „Z dlhodobého hľadiska nám to pomôže vyvinúť účinnejšie a bezpečnejšie lieky proti mnohým druhom rakoviny,“ sľubuje Trevor Yeung, ktorý na výskume spolupracoval.