Používa sa technika prenosu mitochondrií alebo jadra vajíčka pri nejakom inom výskume? Ide o bežnú prax?
Táto technika je známa už roky, ale za bežnú by som ju neoznačila ani pri iných objektoch, ako sú ľudia. Rozhodne nie je bežnou technikou umelého oplodnenia.
Mitochondrie samozrejme obsahujú genetický materiál. Nie sú s tým spojené isté riziká, ak by sa pri IVF používala DNA tretej osoby?
Myslím, že riziká v súčasnosti vylúčiť nemôžeme. S touto technikou je dnes málo skúseností.
Dá sa takýto postup pri predchádzaní vážnych vrodených mitochondriálnych ochorení označiť za genetickú manipuláciu? Ako sa na túto terapiu pozeráte vy?
Táto technika spĺňa definíciu genetickej manipulácie alebo neutrálne formulovanej génovej techniky. Myslím, že v súčasnosti je dosť riziková, pretože o interakcii mitochondrií s cudzou bunkou máme málo poznatkov. Ja by som s jej použitím pre IVF ešte počkala, kým bude dostupných viac experimentálnych dát (z pokusov) so zvieratami.
Argumenty za a proti
- ZA
- Je to revolučná metóda, ktorá dokáže zabrániť prenosu ťažkých, neliečiteľných a potenciálne smrteľných mitochondriálnych ochorení z matky na dieťa.
- S mitochondriálnymi ochoreniami sa rodí 1 zo 6 500 detí. Takto by sa ochoreniu tohto dieťaťa dalo predísť a umožniť mu žiť normálny život.
- Ženy, ktoré v dôsledku hrozby prenosu ochorenia na dieťa nemôžu alebo nechcú mať deti, by deti konečne mohli mať.
- PROTI
- Je to nová metóda, v ktorej sa môžu objaviť isté, dosiaľ nepoznané riziká.
- Oponenti použitia DNA tretej osoby hovoria, že otvára cestu k eugenike či tvoreniu „dizajnových“ detí.
- Darkyňa vajíčka by mala zostať úplne anonymná, aby sa dieťa neocitlo v situácii, že bude mať dve matky.