Črevá ukrývajú extra silu v boji proti rakovine

Chemoterapia a rádioterapia majú potenciál zlikvidovať akýkoľvek rakovinový nádor.

01.08.2013 10:07
rakovina Foto:
Vedci našli spôsob, ako posilniť fungovanie tráviaceho traktu, aby telo vydržalo aj vysoké dávky chemo-a rádioterapie.
debata (4)

Pri vysokých dávkach však môžu zabiť pacienta skôr, ako zabijú rakovinu. Je to podobné ako s hnojením rastlín. Do určitej miery je hnojivo pre rastlinu prospešné, no v nadmerných dávkach rastlinu spáli. Vedci však zistili, že ak sa darí udržať tráviaci trakt zdraví a funkčný, prudko rastie aj šanca pacienta prežiť agresívnu liečbu chemoterapiou či rádioterapiou.

Pridružený profesor Jian-Guo Geng z Michiganskej univerzity na pokusných myšiach objavil biologický mechanizmus, ktorý ochraňuje zažívací trakt aj pri smrteľných dávkach chemoterapie. Geng tvrdí, že tento objav by mohol priniesť revolúciu vo v súčasnosti používaných terapiách proti rakovine. Výsledky svojho bádania publikoval v prestížnom vedeckom žurnále Nature.

„Veríme, že by to nakoniec mohlo umožniť liečbu aj metastáz rakoviny v pokročilom štádiu. Ak sú naše predpoklady správne, ľudia nebudú na rakovinu umierať,“ vyhlásil Geng, ktorý však pripomenul, že zatiaľ svoj postup netestoval na ľuďoch, ale len na myšiach.

„Všetky nádory na rôznych tkanivách a orgánoch sa dajú zničiť vysokými dávkami chemoterapie a radiácie. V súčasnosti však zápasíme s tým, že takéto dávky zabijú pacienta predtým, ako zničia nádor. Našli sme však spôsob, vďaka ktorému by pacient mohol tolerovať aj smrteľné dávky chemoterapie a rádioterapie,“ povedal vedec, ktorý trochu netradične rakovinu skúma na katedre stomatológie.

Gengovi sa podarilo zistiť, že určité proteíny sa spájajú so špecifickými molekulami na črevných kmeňových bunkách. Tieto proteíny dokážu kmeňové bunky „vyhecovať“ k zvýšenej aktivite pri regenerácii a oprave poškodených buniek. Kmeňové bunky sú prirodzenými opravármi poškodených orgánov a tkanív, no za normálnych okolností jednoducho nemajú šancu napraviť všetky škody, ktoré za sebou nechajú vysoké dávky chemoterapie a rádioterapie potrebné na likvidáciu nádorov v pokročilom štádiu.

Podľa Gengových zistení však dodatočná armáda kmeňových buniek so zvýšeným výkonom dokáže obrániť tráviaci trakt, čím umožňuje pacientovi prijímať potravu, telu umožňuje udržiavať ďalšie kriticky dôležité funkcie a zabraňuje toxínom dostať sa z čreva do krvného obehu. Toto všetko dáva pacientovi extra silu, aby prežil aj vyššie dávky agresívnych protirakovinových liekov a umožnil im nádor zničiť.

Svoj postup testoval na myšiach a 50 až 75 percent z nich vďaka novej liečbe molekulami R-spondin1 a Slit2 prežilo aj smrteľné dávky chemoterapie. Z tých, ktoré novú liečbu nedostali, neprežila ani jedna. „Ak brucho funguje, pacient žije dlhšie,“ hovorí Geng, ktorý sa tomuto výskumu venuje už viac ako desať rokov.

„Podarilo sa nám nájsť spôsob, ako črevá ochrániť. Ďalším krokom bude dosiahnuť 100-percentnú mieru prežitia myší, ktorým je podaná ináč smrteľná dávka chemo- a rádioterapie.“ Potom by sa mohlo pokračovať v experimentálnej liečbe na ľuďoch s veľmi nízkou alebo žiadnou šancou na prežitie v dôsledku pokročilého štádia rakoviny.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter