Opis patentu na internetových stránkach USPTO uvádza, že „táto technika umožňuje potenciálnym príjemcom gamét urobiť informovanejšie voľbu darcu.“ „To, čo 23andMe ponúka, je metóda, pomocou ktorej môžu byť darcovia spermií alebo vajíčok vybraní tak, aby posilnili pravdepodobnosť, že dieťa bude mať charakteristiky žiadané budúcimi rodičmi,“ napísali lekárski etici z Belgicka, Holandska a Francúzska v komentári zverejnenom v časopise Genetics in Medicine.
Výber má prebiehať na základe počítačového porovnania sekvencií údajov poskytovateľky vajíčka s darcom spermií. Charakteristiky na „nákupnom zozname“ potenciálnych rodičov môžu zahŕňať výšku, farbu očí, vývoj svalov, črty osobnosti či riziko vývoja niektorých druhov rakoviny a ďalších chorôb, uviedli komentátori.
Budúci rodičia by si mohli napríklad vybrať, či dávajú prednosť dieťaťu s „najvyššou očakávanou dĺžkou života“, „najnižšími celoživotnými nákladmi na zdravotnú starostlivosť“ alebo „najkratšou celkovo nasčítanou dĺžkou hospitalizácie“, dodali etici. Zaškrtnúť by si tiež mohli napríklad kolónku nulovej pravdepodobnosti narodenia výkonnostného atléta alebo, naopak, „stopercentnej pravdepodobnosti šprintéra“. Spoločnosť 23andMe však varuje, že toto s úplnou istotou zaručiť nemôže – dajú sa len posilniť šance, že dieťa bude mať požadované schopnosti.
Komentujúci bioetici označili túto metódu za „vysoko eticky kontroverznú“ – predovšetkým preto, že umožňuje výber čŕt, ktoré nemajú nič spoločné so zdravím dieťaťa. Spoločnosť 23andMe o patent požiadala pred viac ako piatimi rokmi. Patentový úrad USPTO uviedol, že vydané patenty nekomentuje.