Lekári génovou terapiou vyliečili slepotu

Chirurgovia v Oxforde použili génovú terapiu na zlepšenie zraku šiestim pacientom, ktorí by inak oslepli. Počas operácie im do očí vložili gén na podporu buniek citlivých na svetlo.

17.01.2014 16:45
debata (1)

Lekári veria, že táto metóda by sa časom dala využiť na liečbu bežných foriem slepoty, informovala britská BBC. „Naozaj sme si nemohli želať lepší výsledok,“ povedal pre BBC profesor Robert MacLaren, chirurg, ktorý výskum viedol.

Prvým pacientom, ktorý podstúpil liečbu zraku génovou terapiou, bol 63-ročný Jonathan Wyatt. Trpel choriderémiou. Tá spôsobuje, že bunky citlivé na svetlo na zadnej strane oka postupne vymierajú. Pôvodne sa očakávalo, že zákrok pomôže zastaviť ďalšie zhoršovanie zraku, ale nakoniec sa Wyattov zrak dokonca zlepšil. Jeho manželka Diana povedala: „Je nezávislejší. Vie nájsť veci, ktoré predtým nemohol, môže ísť sám do obchodu a nie je už taký protivný.“

Operáciu podstúpil aj Wayne Thompson, ktorý pocítil okamžité zlepšenie zraku. „Prvýkrát od mojich 17 rokov som uvidel na nočnej oblohe hviezdy,“ vyhlásil Thompson. „Teraz dúfam, že budem vidieť vyrastať mojich vnukov.“

Ak sa zrak prvých šiestich pacientov bude ďalej zlepšovať, lekári chcú génovú terapiu otestovať na mladších pacientoch trpiacich choriderémiou. Je to vzácne ochorenie a postihuje len veľmi málo ľudí, ale MacLaren verí, že jej liečba je dôkazom, že génová terapia by sa dala využiť aj pri iných ochoreniach zraku, ako je napríklad makulárna degenerácia oka.

„Mechanizmus choriderémie a čo s ním chceme spraviť je použiteľný aj na bežnejšie príčiny postupného stratu zraku,“ hovorí britský chirurg. Poukázal pritom najmä na to, že obe ochorenia spája problém s rovnakými bunkami v oku. „Zatiaľ síce nevieme, na ktoré gény sa máme pri makulárnej degenerácii zamerať, ale vieme, ako to urobiť a ako tam gény dostať.“

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #oko #Oxford #slepota #génová terapia