Veda v roku 2014: Srdce po infarkte majú vyliečiť cievotvorné bunky

Nový objav v procese liečenie srdca po infarkte by mohol pomôcť výrazne zlepšiť rekonvalescenciu pacientov po srdcovej príhode. Vedci totiž zistili, že niektoré bunky, ktoré po infarkte vytvárajú na srdci jazvy, majú schopnosť premeniť sa na endotelové bunky.

30.12.2014 05:05
debata
Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
srdce Ilustračné foto.

Práve tie slúžia na rast ciev. Toto zistenie posúva výskum novým smerom, pretože zvýšením počtu ciev sa zlepšuje schopnosť srdca uzdraviť sa po infarkte. Zvrátiť alebo zastaviť tvorbu jaziev je pritom jednou z najväčších výziev v kardiovaskulárnom lekárstve. „Je dobre známe, že zvýšenie počtu ciev v poškodenom srdci po infarkte zvyšuje jeho schopnosť zotaviť sa,“ uviedol Arjun Deb z Kalifornskej univerzity, ktorý výskum viedol a výsledky publikoval v časopise Nature.

„Takisto vieme, že tvorba jaziev zhoršuje prognózu zotavenia pacienta. Jednoducho, čím viac jaziev, tým horšie. Zistili sme však, že fibroblasty (teda bunky, ktoré tvoria jazvy) možno presvedčiť, aby sa premenili na bunky, ktoré tvoria nové cievy a zlepšujú hojenie srdca.“

Ide o dôležitý objav, keďže až tretinu úmrtí na svete zapríčiňujú kardiovaskulárne ochorenia. Infarkt zvyčajne príde po náhlom zablokovaní prietoku krvi cez srdcovú tepnu. Časť srdcového svalu, ktorá má nedostatok krvi, odumrie a je nahradená jazvovým tkanivom. Tento proces sa nazýva fibróza. Keď sa raz na srdci sformuje jazva, ostane človeku až do konca života. Pomocou pokusov na myšiach vedci zistili, že mnoho fibroblastov v poškodenej časti srdca sa dokáže zmeniť na endotelové bunky a pomôcť pri tvorbe nových ciev.

Po rokoch výskumu vedci objavili molekulárny mechanizmus tejto premeny a našli molekulu, ktorá pomáha k tomu, aby sa tvorilo menej jaziev a viac ciev, čo môže pomôcť k tomu, aby sa srdce kompletne uzdravilo.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #srdce #bunky #cievy #veda a výskum #ročenka 2014