
Hrobka kráľovnej Chentkaus III. bola odhalená v Abúsíre, juhozápadne od Káhiry, kde sa nachádza niekoľko pyramíd faraónov piatej dynastie. „Prvýkrát sme odhalili meno tejto kráľovnej, ktoré bolo do objavenia jej hrobu neznáme,“ uviedol minister pre staroveké pamiatky Mamdúh ad-Damatí.
Tento objav „nám umožní objasniť určité neznáme stránky piatej dynastie, ktorá bola spolu so štvrtou dynastiou svedkom výstavby prvých pyramíd,“ dodal minister.
Hrob objavili v pohrebnom komplexe faraóna Raneferefa
Hrobu objavili v pohrebnom komplexe faraóna Raneferefa, čo podľa riaditeľa českého egyptologického ústavu Miroslava Bártu „vedie k domnienke, že kráľovná bola ženou Raneferefa“. Hrobka je súčasťou malého cintorína juhovýchodne od Raneferefovho pyramídového komplexu.
Bárta českým novinárom potvrdil, že ich egyptológovia objavili doteraz neznámu historickú osobnosť a jej meno zistili podľa nápisu v krypte. „S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o princeznú a matku kráľa. Viac nám prezradí ďalší výskum,“ uviedol.
Egyptológovia na pohrebnom mieste našli nápisy s menami, časti pohrebnej výbavy i samotné kostrové pozostatky. Podľa serveru Luxor Times to boli okrem iného predmety dennej potreby, 23 vápencových hrncov a štyri medené nástroje, kusy nábytku i nápisy vyryté na stenách, vrátane mena a titulov kráľovnej ako „žena kráľa“ a „matka kráľa“.
Archeológovia: Objav povedie k ďalším poznatkom
Člen tímu českých egyptológov Jaromír Krejčí vyhlásil, že objav týchto nápisov má „historický význam“. „Ak sa môžeme domnievať, že kráľovná bola pochovaná v dobe panovníka Niuserrea (2445 pred n.l. až 2421 pred n.l.) – čo sa dá vyvodiť z pečate nesúcej jeho meno, ktorú sme našli v hrobke – potom môžeme tvrdiť, že Chentkaus III. je matkou panovníka Menkaouhora, nástupca Niuserrea. To by mohlo odhaliť viac informácií aj o tomto kráľovi, zvlášť keď o ňom máme veľmi málo informácií,“ vysvetlil Krejčí. Niuserre bol mladší brat Raneferefa.
Podľa Bártu je pohreb dôkazom toho, akú významnú rolu hrali ženy vo vtedajšej spoločnosti. Pozostatky boli uložené v zhruba tridsať metrov dlhej vápencovej stavbe, jej nadzemnú časť tvorila kaplnka, v podzemí leží samotný kamenný sarkofág. „Do šachty sme sa dostali po niekoľkotýždňovej namáhavej práci,“ povedal egyptológ.