Časť lebky, ktorú našli v jaskyni na severe Izraela, pochádza z doby pred približne 55-tisíc rokmi, čo spadá do obdobia, o ktorom sa bádatelia domnievajú, že migrujúci ľudia oblasť obývali, uviedol antropológ Israel Herškovic z Univerzity v Tel Avive. Jaskyňa v západnej časti Galiley bola objavená v roku 2008 pri budovaní kanalizačného systému.
Herškovic s kolegami nález opísali v štúdii, ktorú zverejnil časopis Nature. Nájdený fragment pozostáva z hornej časti lebky. Čeľuste a iné tvárové časti chýbajú. Charakteristický tvar lebky však podľa výskumníkov naznačuje, že jedinec, ktorému patrila, bol úzko príbuzný s prvými ľuďmi Homo sapiens, ktorí neskôr kolonizovali Európu. Lebka je zároveň prvým dôkazom, že Homo sapiens obývali spomínaný región v rovnakom období ako neandertálci.
Podľa Herškovica je nájdená lebečná časť „dôležitým dielom do skladačky veľkého príbehu ľudskej evolúcie“. Predchádzajúce genetické dôkazy naznačujú, že človek moderného typu a neandertálci sa krížili zhruba v rovnakej dobe, z ktorej pochádza nájdená lebka. Všetci ľudia euroázijského pôvodu tak majú vo svojom genóme stále malú časť DNA neandertálcov.
„Je to prvý priamy fosílny dôkaz, že moderní ľudia a neandertálci obývali rovnakú oblasť súčasne,“ uviedol o náleze ďalší z výskumníkov, paleontológ Bruce Latimer z Caseovej západnej univerzity v Clevelande.