Do dvoch rokov transplantácia hlavy?

Taliansky chirurg Sergio Canavero tvrdí, že do dvoch rokov transplantuje ľudskú hlavu na telo darcu. "Mám 50 pacientov, ktorí sa môžu stať pokusnými králikmi, medzi nimi mnoho transsexuálov," vyhlasuje. To by otvorilo takmer fantastické hypotézy, píše taliansky denník Corriere della Sera. Canavero, riaditeľ Skupiny neuromodulácie v Turíne, už pred rokom a pol urobil podobné kontroverzné vyhlásenie pre týždenník Oggi.

06.03.2015 10:00
debata (13)
Ak by aj transplantácia hlavy bola technicky... Foto: SHUTTERSTOCK
hlava, miecha, ľudské telo Ak by aj transplantácia hlavy bola technicky vykonateľná, etické otázky takéhoto zákroku ostávajú otvorené a nezodpovedané.

Canavero sa stal známym v roku 2008 tým, že informoval o tom, že má už dva roky dvadsiatku osôb v trvalom vegetatívnom stave vďaka elektrostimulácii. Podľa medzinárodného vedeckého časopisu New Scientist sa zrejme chystá informovať o svojom zámere transplantovať hlavu na júnovej výročnej konferencii Americkej akadémie neurológov a ortopédov, ktorá sa bude konať v Annapolise v štáte Maryland. Mnohí chirurgovia, ktorých New Scientist kontaktoval, zatiaľ odmietli projekt komentovať, alebo povedali, že sa im zdá byť príliš extravagantný.

Sergio Canavero však vo februári publikoval na stránkach časopisu Surgical Neurology International akúsi syntézu technických prostriedkov umožňujúcich transplantáciu. Hlava príjemcu a telo darcu budú zmrazené. Tkanivo okolo hrdla bude oddelené a hlavné tepny spojené malými tubami. Hlava bude umiestnená na telo darcu a dva konce miechy budú spojené.

Pacient potom bude tri alebo štyri týždne udržiavaný v kóme, aby sa nemohol pohybovať. Elektródy umiestnené v tele budú zabezpečovať stimuláciu miechy, pretože podľa výskumov to môže posilniť nové spojenia nervov. Až sa pacient prebudí, Canavero predpokladá, že bude schopný sa hýbať, cítiť svoju tvár a hovoriť. Do roka by pacient po pravidelnej a intenzívnej fyzioterapii mohol znovu chodiť.

„Od môjho prvého oznámenia sa všetko zmenilo,“ vyhlasuje Canavero. "Dnes sme skutočne pripravení hlavu transplantovať. Pokiaľ ide o technické aspekty, boli zverejnené významné štúdie, ktoré ukazujú, ako je možné vyriešiť ťažké poranenie chrbtice, keď potom pacienti mohli znova chodiť, a ktoré môžu byť aplikované pri transplantáci­i hlavy.

Dostal som desiatky žiadostí o pomoc od pacientov trpiacich ťažkými chorobami: s Duchenneovou muskulárnou dystrofiou, úplným alebo čiastočným ochrnutím všetkých štyroch končatín a trupu spôsobeným poškodením miechy v dolnej krčnej oblasti, ale tiež od transsexuálov. Celkovo je pripravených robiť pokusné králiky 50 až 60 osôb," hovorí Canavero.

„Chcel by som zdôrazniť, že operáciu v žiadnom prípade nebudem vykonávať v Taliansku. Verím, že to bude v Spojených štátoch, kde sú už nadviazané kontakty. Alebo potom v Číne alebo v Indii. Je nepochybné, že to je možné, nech si takzvaní experti hovoria, čo chcú. Test na zvieratách bol úspešný. Percento úspešnosti sa podľa môjho názoru pohybuje okolo 90 percent,“ uvádza chirurg. Podľa Canavera by táto technika mohla zachraňovať životy ľuďom postihnutým rakovinou alebo nervovými a svalovými chorobami, ktoré blokujú pohyblivosť.

Prvý pokus o transplantáciu hlavy urobil na psovi sovietsky chirurg Vladimir Demichov v roku 1954. Skúsil potom ešte niekoľko ďalších pokusov, ale psy prežívali len dva až šesť dní. Ďalšia podobná operácia sa s istým úspechom uskutočnila v roku 1970 v Spojených štátoch na opici. Zviera sa však nemohlo hýbať, pretože nebola spojená miecha, a preto žilo len deväť dní, hoci telo hlavu prijalo. Nedávno lekár Siao-Pching Žen z Harbin Medical University v Číne ukázal, že je možné uskutočniť transplantáciu hlavy na myši.

Popis operácie

  • Hlava pacienta a telo darcu budú na 45 minút uvedené do stavu hypotermie, čo má zabrániť neurologickým poškodeniam v dôsledku nedostatku kyslíka.
  • Hlava sa odreže „ultraostrou“ čepeľou, aby sa minimalizovalo poškodenie miechy.
  • Potom príde kritická časť – spojenie miechy hlavy a tela darcu. Podľa Canavera spojenie podporí použitie polyetylénglykolu alebo chitosanu. Následne sa zošijú cievy a svaly.
  • Pacient ostane 4 týždne v kóme a miecha bude stimulovaná implantovanými elektródami.
  • Operácia má trvať 36 hodín a vyžiada si prácu 100 chirurgov.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #transsexualita #ochrnutie #muskulárna dystrofia #transplantácia hlavy