Paracetamol údajne potlačuje emócie

Paracetamol je pod rôznymi názvami (u nás napríklad Paralen, Panadol či Coldrex) najpredávanejším liekom v mnohých krajinách. Napríklad v USA ho obsahuje viac ako 600 liekov a odhaduje sa, že každý týždeň si niektorý z nich Američania vezmú.

15.05.2015 10:23
debata
Tíši paracetamol okrem bolesti aj emócie? Foto: SHUTTERSTOCK
bolesť, bolesť hlavy Tíši paracetamol okrem bolesti aj emócie?

Práve takto rozšírené užívanie tohto lieku viedlo vedcov k tomu, aby bližšie skúmali, ako paracetamol pôsobí, teda okrem toho, že tíši bolesť a znižuje horúčku.

V roku 2013 dospeli kanadskí psychológovia k zaujímavým výsledkom: osoby, ktoré dostali paracetamol, mali napísať niekoľko viet o vlastnej smrti. Ukázalo sa, že boli menej zasiahnutí negatívnymi pocitmi a úzkosťou ako kontrolná vzorka, ktorý dostal placebo. Ako by liek okrem pôsobenia proti bolesti zároveň zmierňoval negatívne emócie. Tím vedcov z americkej Ohio University túto hypotézu ďalej rozvíjal a ich výsledky teraz priniesol časopis Psychological Science.

Pre prvý pokus vedci použili 82 ľudí. Polovici podali jeden gram paracetamolu a druhej polovici len placebo. Vyčkali hodinu, aby liek vstúpil do mozgu. Potom všetkým testovaným predložili 40 fotografií, počnúc tými najsmutnejšími, zobrazujúcimi napríklad plačúce či podvyživené deti, cez neutrálne až po veľmi príjemné. Kontrolná vzorka osôb, ktoré dostali placebo, a tí, ktorí dostali paracetamol, mali oklasifikovať každú fotografiu známkami od tej najhoršej (-5) až po tú najlepšiu (+5) a na stupnici od nuly do desať mali označiť, do akej miery u nich fotografia vyvolala citové reakcie.

Výsledky ukázali, že pokusné osoby, ktorým bol podaný paracetamol, sú v porovnaní s tými, ktoré dostali placebo, menej zasiahnuté negatívnymi pocity pri pohľade na najsmutnejšie fotografie. Zároveň sa však ukázalo, že radostné fotografie v nich budili menej radosti. Akoby paracetamol zmierňoval všetky city, potláčal nielen utrpenie, ale aj radosť.

Je to prvýkrát, čo bol takto popísaný vedľajší účinok paracetamolu, ktorý môže mať podľa hlavného autora štúdie Geoffreyho Dursoa širšiu škálu účinkov, ako sa doteraz myslelo. Okrem úľavy od bolesti sa tak na paracetamol možno pozerať aj ako na prostriedok na „úľavu“ od emócií. Zostáva zistiť, akým mechanizmom dochádza k tomu, že paracetamol ovplyvňuje naše citové reakcie. Vedci nastolili možnosť, že pôsobenie paracetamolu súvisí s neurotransmiterom sérotonínom, ktorý sa podieľa na transmisii a kontrole bolesti a o ktorom je známe, že hrá úlohu v našej nálade.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bolesť #emócie #liek #horúčka