Niektorí vedeckí oponenti však tvrdia, že napriek istým odlišným znakom by mohlo ísť o ďalšieho jedinca druhu, ku ktorému patrí aj dobre známa kostra označovaná Lucy.
Paleontológovia našli v oblasti Afar na severe Etiópie spodnú čeľusť, ďasno a zuby jedinca, ktorý podľa nich žil približne pred 3,3 až 3,5 miliónmi rokov.
Štyri roky trvajúce skúmanie pozostatkov podľa vedcov dokázalo, že ide o príslušníka doteraz neznámeho druhu, ktorého pomenovali Australopithecus deyiremeda.
Toto druhové meno znamená v miestnom jazyku „blízky príbuzný“ a odkazuje na typ Australopithecus afarensis, ktorého kostra pomenovaná Lucy bola v tomto púštnom regióne objavená už v 70. rokoch minulého storočia.
„Odlišné anatomické znaky na nájdených častiach lebky dokazujú, že tu žili prinajmenšom dva druhy vývojovo predchádzajúce súčasnému človeku,“ uviedol hlavný autor štúdie Yohannes Haile-Selassie z clevelandského Múzea prírodnej histórie.
Aký vzťah však nový druh k človeku presne má, to podľa neho vedci netušia. Priamym predchodcom ľudského druhu môže byť akýkoľvek z etiópskych australopitekov, ktorých tu podľa Haile-Selassieho mohlo žiť ešte viac.
V roku 2009 boli totiž v rovnakej oblasti objavené kostrové pozostatky, ktorých pôvod doteraz nebol presne určený.
Niektorí vedci však objav nového druhu spochybňujú s tým, že podobné správy už boli v minulosti niekoľkokrát nepravdivé.
„Anatomické rozdiely v rámci jednotlivých živočíšnych druhov sú normálne. Kvôli tomu bolo už toľko podobných oznámení rýchlo vyvrátených,“ vyhlásil expert na evolúciu ľudského druhu Tim White z Kalifornskej univerzity v Berkeley.