Skúmaná osada bola osídlená najmä v staršej a strednej bronzovej dobe, teda v 18. až 15. storočí pred naším letopočtom. Vtedy v oblasti juhozápadného Slovenska pôsobila takzvaná maďarovská kultúra, podľa obce Maďarovce. Naše územie sa v tej dobe otváralo vplyvom stredomorských civilizácií, najmä kultúr z priestoru Anatólie a minojskej a predovšetkým následnej mykénskej kultúry.
„Výskum priniesol pozoruhodné objavy o kultúrnych kontaktoch, bežnom živote, ale aj o nezvyčajných kultových praktikách ľudí maďarovskej kultúry. Významné sú doklady kovolejárstva, čo dokazuje, že opevnená osada bola vo svojej dobe dôležitým ekonomickým centrom,“ konštatuje Iveta Tyšlerová, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja. Okrem opevnenej osady našli archeológovia aj zásobné jamy obilia, šperky, rôzne keramické a bronzové predmety a nádoby. Našla sa tiež zachovaná ľudská kostra, pričom neďaleko od osady sa tiež nachádzalo pohrebisko z rovnakého obdobia.
„Lokalita pri Budmericiach je historicky mimoriadne hodnotná a bohatá na nálezy, ktorých vek sa odhaduje na 3 500 rokov. Projekt bol z našej strany podporený finančne v zmysle dotačnej schémy,“ povedal Peter Húska z Bratislavského samosprávneho kraja.
Archeologický výskum realizuje Slovenský archeologický a historický inštitút pod vedením Pavla Jelíneka v spolupráci s Malokarpatským múzeom v Pezinku a Bratislavským samosprávnym krajom od roku 2010. Svojou dôležitosťou presahuje hranice stredoeurópskeho bádania na poli archeológie a vzhľadom na svoj interdisciplinárny charakter predstavuje jeden z najkomplexnejších archeologických výskumov na Slovensku. Súčasťou projektu sú aj edukačné aktivity.