Odborníci sa už v minulosti nazdávali, že informácie o význame slov nesú určité oblasti mozgu, ktoré nazvali sémantický systém. Výskum vedcov z Kalifornskej univerzity v Berkeley ukázal, že tento systém sa rozprestiera na stovke oblastí v mozgovej kôre. Práve táto vonkajšia vrstva mozgu je zodpovedná za funkcie ako jazyk a vedomie.
Objav sa vedcom podaril, keď pomocou magnetickej rezonancie sledovali sedem dobrovoľníkov, ktorí počúvali príbehy z rozhlasového vysielania. Výskumníci viac ako dve hodiny pozorovali, ako sa v mozgovej kôre dobrovoľníkov mení pri počúvaní krvný obeh a okysličenie. Následne aktivované oblasti mozgu spárovali s jednotlivými slovami programu. Na základe výsledkov vytvorili detailnú mapu zobrazujúcu, kde sú uložené významy jednotlivých slov. Zároveň zistili, že jedna oblasť mozgu dokáže reagovať na viacero slov, pričom tieto slová spája rovnaký koncept.
Niektoré slová pritom dokázali aktivovať mozog na viacerých miestach. Napríklad anglický výraz top (vrchný diel oblečenia) ovplyvnil časť mozgu reagujúcu na slová z oblasti odievania a vzhľadu, ale i tú časť zahrňujúcu miery a čísla.
Výskum zároveň ukázal, že sémantický systém je rozložený u všetkých dobrovoľníkov viac-menej rovnako. Individuálne rozdiely však boli natoľko podstatné, že vedci chcú svoj výskum zopakovať na väčšom počte ľudí, aby mohli tieto odlišnosti detailne zmapovať. Ako tiež uviedli, význam ich sémantického atlasu spočíva v tom, že na základe aktivity v jednotlivých častiach mozgu dokážu odhadnúť, čo si pozorovaný subjekt myslí. To by mohlo pomôcť napríklad ľuďom, ktorí nemôžu hovoriť, ako sú napríklad pacienti po mozgovej príhode.