Švédov prekvapila prevaha mužov v populácii, prvýkrát od roku 1749

Švédsko prekvapila skutočnosť, že má v populácii viac mužov ako žien - prvýkrát od začiatku vedenia záznamov v roku 1749. Je to veľmi nezvyčajné pre západnú spoločnosť, ktorá má tradične viac žien. A môže to naznačovať, čo čaká Európu z demografického hľadiska vzhľadom na predlžovanie očakávanej dĺžky života a migráciu, napísala v pondelok tlačová agentúra AP.

30.05.2016 21:52
18

„Je to nový fenomén pre Európu,“ citovala AP demografa Oxfordskej univerzity Francesca Billariho, ktorý je prezidentom Európskej asociácie populačných štúdií (EAPS).

Pomer síl medzi mužmi a ženami sa vo Švédsku zmenil vlani v marci, keď štatistické údaje ukázali, že má o 277 mužov viac ako žien. Odvtedy však rozdiel v 10-miliónovej populácii vzrástol na 12 000 a „nie je prehnané“ predpokladať, že Švédsko bude mať v budúcnosti veľký nadbytok mužov, povedal populačný expert Švédskeho štatistického úradu (SCB) Tomas Johansson.

V Európe sa rodí približne 105 chlapcov na každých 100 dievčat, žien však je a najbližšie desaťročia aj bude viac, pretože žijú dlhšie. Mužov však pomaly pribúda.

V Nórsku majú viac mužov ako žien už od roku 2011 a v Dánsku a vo Švajčiarsku sa pomer mužov a žien takmer vyrovnal. V Nemecku, ktoré po dvoch svetových vojnách trpelo nedostatkom mužov, vzrástol podiel mužov v populácii z 87 v roku 1960 na vlaňajších 96 na 100 žien. V Británii stúpol tento ukazovateľ za rovnaký čas z 93 na 97.

Vedci nemajú celkom jasno v tom, čo sa stane so spoločnosťou, keď v nej bude viac mužov. Tomas Sobotka z viedenského Demografického inštitútu povedal, že teoreticky by to mohlo zvýšiť vplyv žien a umožniť im lepší výber partnera. Môžu však tiež čeliť zvýšenému obťažovaniu zo strany frustrovaných mužov, ktorí budú mať problém nájsť si partnerku.

Rýchly posun k väčšine mužov v spoločnosti Švédsko zaskočil, nerátali s ním. Významne sa na ňom podpísal príchod desaťtisícov mladých osamelých migrantov v tínedžerskom veku z Afganistanu, Sýrie a severnej Afriky v uplynulých rokoch.

Najväčšiu nerovnováhu zaznamenali vo Švédsku vo vekovej skupine 15–19 rokov, v ktorej je 108 chlapcov na každých 100 dievčat. Tento nepomer by mohol vzrásť tento rok na 115 k 100, keďže vlani prišiel do krajiny rekordný počet žiadateľov o azyl.

Valerie Hudsonová z Texaskej univerzity A&M upozornila na svoj výskum, ktorý spojil nerovnováhu počtu mužov a žien v Číne a Indii s nárastom násilia voči ženám a zločinnosti ako takej. Zo štatistických údajov Eurostatu vyplýva, že Taliansko, Španielsko a Grécko majú prevahu žien.

Celkovo však v Európskej únii pomaly stúpa podiel mužov, keďže sa dožívajú vyššieho veku. Vlani bolo v 500-miliónovej populácii EÚ o 12 miliónov viac žien ako mužov. Eurostat odhaduje, že tento rozdiel klesne na jeden milión v roku 2080.

Príklad Švédska však ukázal, že tieto projekcie sú veľmi neisté, dodáva AP.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
18 debata chyba
Viac na túto tému: #muži #ženy #Švédsko #populácia