Objavili predkov trpasličieho človeka druhu Homo floresiensis

Medzinárodný tím vedcov na čele s Gerritom van den Berghom z University of Wollongong objavil na indonézskom ostrove Flores približne 700-tisíc rokov staré fosílne pozostatky predchodcov miniatúrneho človeka druhu Homo floresiensis. Tento nález naznačuje, že predkovia tohto druhu, ktorí mali normálnu výšku, sa po príchode na Flores veľmi rýchlo zmenšili, pravdepodobne za 300-tisíc rokov.

09.06.2016 11:17
Homo floresiensis Foto: ,
Takto mohol vyzerať Homo floresiensis.
debata (8)

Van den Bergh s kolegami objavili fosílie ešte v roku 2014 na lokalite Mata Menge, ktorá je vzdialená 74 kilometrov od jaskyne Liang Bua, kde v roku 2003 objavili prvé pozostatky Homo floresiensis staré 50-tisíc až 60-tisíc rokov. Ten ako samostatný druh popísali o rok neskôr.

Títo ľudia dorastali iba do výšky približne jedného metra, pričom pre svoju nízku výšku dostali aj neodborné pomenovanie hobiti. Nový nález pozostáva zo štyroch zubov dospelých jedincov, dvoch detských zubov, častí čeľuste a lebky dvoch detí a jedného alebo dvoch dospelých, ktorí pravdepodobne zomreli po vulkanickej erupcii. Veľkosť úlomku čeľuste navyše naznačuje, že títo ľudia boli ešte o niečo menší než zástupcovia Homo floresiensis zo spomínanej jaskyne. Vedci objavili aj rôzne kamenné nástroje, ktoré sú omnoho staršie než nové fosílne pozostatky, čo potvrdzuje teóriu, že ľudia žili na Florese už pred minimálne miliónom rokov.

Nový nález pozostáva zo štyroch zubov dospelých... Foto: Reuters
Homo floresiensis Nový nález pozostáva zo štyroch zubov dospelých jedincov, dvoch detských zubov, častí čeľuste a lebky dvoch detí a jedného alebo dvoch dospelých, ktorí pravdepodobne zomreli po vulkanickej erupcii.

Vedci predpokladajú, že Homo floresiensis bol trpasličou formou Homo erectus, ktorého pozostatky sa našli na Jáve, vzdialenej 500 kilometrov od Floresu. Homo erectus sa po príchode na Flores postupne zmenšil, odborníkov však prekvapilo, že k tejto zmene došlo tak rýchlo. „Očakávali sme, že nájdeme fosílie, ktoré budú veľkosťou podobnejšie Homo erectus, ale v skutočnosti boli rovnako malé, ak nie menšie, ako Homo floresiensis. Ide o veľmi rýchlu evolučnú zmenu, nemáme však príklady zmenšovania iných druhov primátov na iných ostrovoch, s ktorými by sme to mohli porovnať“ uviedol van den Bergh.

Van den Bergh s kolegami objavili fosílie ešte... Foto: Reuters
hobbit, veda, Homo floresiensis Van den Bergh s kolegami objavili fosílie ešte v roku 2014 v lokalite Mata Menge.

Odborníci taktiež zatiaľ nevedia, ako sa Homo erectus na Flores dostal, keďže tento druh nevedel stavať lode a na preplávanie je to príliš veľká vzdialenosť. Jednou z možností je však obrovská prílivová vlna. Vedci preto plánujú pokračovať vo výskume, aby našli ďalšie fosílie.

„Chceme vedieť, ako vyzerali úplne prví ľudia, ktorí dorazili na Flores. To znamená, že musíme nájsť fosílie staré minimálne milión rokov, čo je vek nájdených kamenných nástrojov,“ dodal van den Bergh s tým, že objav 700-tisíc rokov starých pozostatkov definitívne vylúčil teóriu, že Homo floresiensis bol v skutočnosti iba malou populáciou moderného človeka Homo sapiens, ktorú postihla nejaká choroba spôsobujúca nízky vzrast. Taktiež je isté, že sa nevyvinul z iných, omnoho starších predkov človeka, ako bol napríklad Homo habilis alebo zástupcovia rodu Australopithecus. Vedci o svojom objave informovali v časopise Nature.

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter