Robot Charlie je novým priateľom detí s cukrovkou

18.07.2016 10:58

Ruben si vo svojich siedmich rokoch už vie zmerať glykémiu a vypočítať, koľko sacharidov má pohár mlieka. To všetko dokáže vďaka svojmu novému priateľovi, robotovi, píše agentúra AFP.

„Čo máš robiť, keď cítiš, že máš hypoglykémiu?“ pýta sa svojím mechanickým hlasom malý červenobiely robot, keď sa s ním chlapec hrá na hypoglykémiu, pokles hladiny cukru v krvi. S robotom, ktorý hovorí a tancuje, sa Ruben, u ktorého bola cukrovka zistená pred rokom, učí vypočítať si údaje, ktoré mu môžu zachrániť život.

Charlie, ktorý je plodom súčinnosti zdravotníkov, expertov na robotiku a univerzít z Holandska, Talianska, Nemecka a Británie, sa čoskoro môže stať pomocníkom mnohých detí postihnutých cukrovkou prvého typu. V Holandsku je okolo 6 000 mladých diabetikov a na túto chorobu tu každoročne zomrie najmenej jedno dieťa.

„Choré dieťa a jeho rodina musia na chorobu myslieť bez prestania,“ vysvetľuje Gert Jan van der Burg, pediater z nemocnice Gelders Vallei v meste Ede v centrálnej časti Holandska. Oslava narodenín, návšteva fast-foodu, športová aktivita či obyčajné hranie videohier môže totiž veľmi rýchlo zvýšiť hladinu cukru v krvi.

U osoby trpiacej cukrovkou prvého typu nedokáže pankreas produkovať inzulín, hormón potrebný pre vstup cukru do väčšiny buniek. Namiesto toho, aby cukor v bunkách bol zdrojom energie, hromadí sa v krvi a uniká do moču. Jediným spôsobom, ako túto chorobu kontrolovať, je pravidelné užívanie inzulínu.

Rodičia, ale aj samotné deti, teda musia stále vypočítavať obsah cukru v krvi či príjem sacharidov. Chyba v dávkovaní inzulínu môže viesť ku kóme.

Doteraz dostalo 40 detí v Holandsku nového priateľa Charlieho v rámci testovania projektu, ktorý zároveň prebieha v Taliansku a ktorý financuje Európska únia. Robot je koncipovaný pre deti od siedmich do štrnástich rokov.

Tvorcovia Charlieho chcú takisto vyvinúť nový typ robota, ktorý by deťom pomáhal vysporadúvať sa s chorobou, učil ich, čo je to cukrovka a aký na ňu majú vplyv šport a výživa, vysvetľuje Mark Neerincx z Technickej univerzity v Delfte.

Projekt nazvaný Osobný asistent pre zdravý životný štýl vyvíja holandská organizácia pre aplikovaný výskum (TNO) a jej talianski a nemeckí kolegovia, delftská univerzita a Imperial College v Londýne.

Deti postihnuté ťažkou záťažou choroby sú si vedomé, že sa líšia od svojich rovesníkov. Robotovi môžu zverovať svoje pocity a opisovať mu svoje skúsenosti.

„Charlie je dobrý, dáva mi otázky, ktoré sa ma týkajú,“ usmieva sa desaťročná Sofiya Boyuksimseková, u ktorej bola cukrovka zistená pred dvoma rokmi.

Robot, ktorý je v testovacej fáze, má vedieť vyhodnocovať potreby dieťaťa a jeho rodičov a konverzovať s nimi. „Nielen, že deti chcú vedieť viac o cukrovke, ale hlavne chcú s robotom hovoriť o tom, čo ich zaujíma,“ zdôrazňuje Olivier Blanson z holandskej organizácie pre aplikovaný výskum.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#cukrovka #robot #hypoglykémia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku