Príliš šťastných ľudí je možné ľahko podviesť

Aj tomu, kto je v podstate šťastný, sa občas stane, že narazí na niekoho, kto je až otravne šťastnejší než on. Na osobu, ktorá je svieža a plná života ešte predtým, než si dá rannú kávu, ktorá s obľubou používa množstvo výkričníkov a podobne. Takým ľuďom však podľa nových vedeckých výskumov hrozí viac ako ostatným, že ich niekto oklame či podvedie.

21.11.2016 10:31
muž, voľno, šťastie, príroda, leto Foto:
Extrémne šťastní ľudia si svoj životný postoj udržujú buď tak, že dostatočne nespracovávajú prijaté informácie, alebo sa pred negatívnymi správami zvonku chránia.
debata

Vedci z Newyorskej, Chicagskej a Pensylvánskej univerzity nedávno uskutočnili sériu výskumov zameraných na to, ako sú extrémne pozitívni ľudia vnímaní. Došli k záveru, že tieto osoby sú často považované za ľahko ovplyvniteľné.

Existuje síce mnoho iných prieskumov, podľa ktorých pôsobiť šťastne poskytuje mnohé výhody, či už v osobnom, alebo profesionálnom živote. Spokojní ľudia sú vnímaní ako atraktívnejší, sebavedomejší, dôveryhodnejší a sympatickejší, ukázali predchádzajúce štúdie. Žiadna z nich však neskúmala, ako s takými ľuďmi zaobchádzajú ostatní. Bádatelia sa preto v šiestich rôznych výskumoch sústredili na to, ako spokojnosť ovplyvňuje vzťahy medzi ľuďmi. Potvrdili, že veľmi šťastní ľudia sú v mnohých smeroch vnímaní kladne, ale súčasne všeobecne považovaní za naivných.

Vedci preto urobili niekoľko pokusov s cieľom zistiť, prečo to tak je. Zistili, že extrémne šťastní ľudia si svoj životný postoj udržujú buď tak, že dostatočne nespracovávajú prijaté informácie, alebo sa pred negatívnymi správami zvonku chránia. A to je podľa vedcov tiež dôvod, prečo môžu mať ostatní jedinci sklon ich podviesť.

Pri jednom experimente napríklad dostali jeho účastníci za úlohu získať čo najviac peňazí od ostatných tak, že im zle poradia – čo sa deje napríklad v predajniach áut, keď predajca získa veľkú províziu za predražené auto. Pri pokuse sa ukázalo, že skreslené údaje dostávali predovšetkým tí, ktorí pôsobili prehnane šťastne. Pri inom pokuse si zase tieto osoby ostatní vyberali ako svojich partnerov pre simulované rokovania, pretože sa domnievali, že ich ľahko využijú.

Z týchto záverov by sa mali podľa denníka The Washington Post poučiť predovšetkým tí, ktorí pracujú s ľuďmi – napríklad predajcovia a obchodní zástupcovia. Tí sú v USA školení, aby vyzerali čo najveselšie, ale pritom hrozí, že budú pri rokovaniach pôsobiť nepripravene, neinformovane a ako menej schopní, uviedli vedci.

To isté platí aj pre politikov, ktorým ich okolie radí, aby sa široko usmievali a pôsobili tak charizmatickejšie. Môže to však dopadnúť tak, že nakoniec budú vyzerať slabí a neschopní akcie.

„Umiernené šťastie môže pomôcť roztočiť súkolesie spoločenských vzťahov, ale príliš veľa šťastia nebude vnímané tak priaznivo,“ uzavrel denník.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #podvody #šťastie #ako byť šťastný