Na štúdii nazvanej HVTN 702 sa má zúčastniť 5¤400 sexuálne aktívnych mužov a žien vo veku 18 až 35 rokov z 15 rôznych miest v JAR. Pôjde o najrozsiahlejšie a najpokročilejšie klinické testy vakcíny proti HIV, aké sa kedy uskutočnili v krajine, kde sa denne nakazí vírusom HIV vyše tisíc ľudí. „Spoločne s našimi súčasnými osvedčenými prostriedkami prevencie proti HIV by mohla byť bezpečná a účinná vakcína posledným klincom do rakvy HIV,“ citovala agentúra AP z vyhlásenia riaditeľa amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné ochorenia (NIAID) Anthonyho Fauciho.
„Dokonca aj priemerne účinná vakcína by časom zmiernila bremeno nákazy HIV v krajinách a národoch s vysokou mierou nákazy HIV, ako je Juhoafrická republika,“ povedal Fauci.
Vakcína testovaná v rámci štúdie HVTN 702 je založená na skúškach z roku 2009 v Thajsku, ktoré preukázali 31,2 percentnú účinnosť v prevencii nákazy HIV počas 3,5 roka od očkovania. Nová vakcína má poskytnúť väčšiu a dlhodobejšiu ochranu a bola upravená pre subtyp vírusu HIV, ktorý prevažuje v Južnej Afrike. „Ak bude testovaná vakcína pôsobiť v JAR, môže to dramaticky zmeniť postup pandémie,“ povedala Glenda Grayová, členka vedenia Juhoafrickej zdravotníckej výskumnej rady.
Dobrovoľníci pre chystanú štúdiu, financovanú NIAID, budú náhodne rozdelení do skupiny, ktorá bude dostávať vakcínu, a ďalšej, ktorej bude podávané neúčinné placebo. Všetci účastníci dostanú päť injekcií za rok. V Juhoafrickej republike je registrovaných vyše 6,8 milióna ľudí nakazených vírusom HIV.