Kto sa chce dobre vyspať, nech menej používa mobil

Ak sa človek chce v noci dobre vyspať, potom by sa mal prestať stále "bavkať" s mobilným telefónom, varujú vedci. Nová americká štúdia totiž zistila, že dlhší čas strávený pohľadom na displej mobilu, najmä v čase, keď je čas ísť spať, je spojený s narušením spánkového rytmu. To okrem iného znamená, že trvá dlhšie, kým sa dotyčnému podarí zaspať.

30.12.2016 14:00
mobil, spánok Foto:
Smartfóny nie sú prostriedkom pre lepší spánok.
debata

„Čím viac času strávite pozeraním na displej, tým horšia je kvalita spánku,“ upozornil Gregory Marcus, ktorý sa spolupodieľal na výskume, ktorý robila Kalifornská univerzita v San Franciscu. Táto štúdia je ďalším kamienkom do mozaiky dôkazov, ktoré naznačujú, že elektronické zariadenia môžu stáť v ceste nášmu pokojnému spánku. „Myslím, že teraz už existuje dosť údajov, ktoré dokazujú, že používať tieto elektronické zariadenia v noci je problém,“ povedal britský odborník na spánkovú vedu Simon Archer, ktorý sa na výskume nepodieľal.

„Veľa týchto zariadení vyžaruje dosť modrého svetla, ktoré je obzvlášť problematické, pretože potláča hormón melatonín,“ citoval Archera britský denník The Guardian. „Hladina melatonínu začína stúpať niekoľko hodín pred príchodom spánku a je vlastne signálom vášmu telu, aby sa pripravilo na spánok,“ dodal.

Modré svetlo má na mozog taký účinok, ktorý funguje ako varovný signál. Svoju úlohu teda môže zohrávať aj prílišné zavalenie mozgu obsahom zo sociálnych sietí, internetových stránok či e-mailov.

Štúdia vychádzala z dotazníkov a prieskumov stoviek dobrovoľníkov, ktorí si stiahli aplikáciu, ktorá neprestajne a automaticky zhromažďovala dáta o počte hodín, počas ktorých bol displej telefónu aktívny. Do analýzy boli zahrnutí účastníci, ktorí aplikáciu používali najmenej 30 dní. Porovnaním získaných údajov štúdia zistila, že dlhšia doba používania telefónu bola spojená s nižším počtom hodín strávených spánkom a kratším časom stráveným v posteli spaním.

Samotná štúdia nemohla zistiť, či dlhší čas strávený s mobilným telefónom je príčinou zlého spánku, alebo či tí, čo majú horšie spanie, v dôsledku toho nepoužívajú telefón častejšie. Autori sa však odvolávajú na predchádzajúce výskumy rušivého vplyvu modrého svetla elektronických zariadení a odporúčajú ďalší výskum účinkov, aké majú na spánok internetové stránky a sociálne siete, prípadne mobilné aplikácie.

„Sám som veľkým fanúšikom technológií a myslím si, že nám môžu pomôcť vyriešiť veľa problémov,“ uviedol Marcus. „Som však presvedčený, že musíme starostlivo premýšľať o tom, ako optimalizovať používanie týchto technológií a pochopiť následky ich používania.“

Zlý spánok je spojený so zvýšeným rizikom mnohých zdravotných problémov, od obezity až po mozgovú mŕtvicu. Preto sú vedci presvedčení, že vplyv chytrých telefónov na dĺžku a kvalitu spánku si zaslúži ďalšie a podrobnejšie skúmanie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mobil #spánok #zdravotný problém