Práca v noci poškodzuje DNA

Slabšia produkcia hormónu melatonín môže byť zodpovedná za zníženú schopnosť čeliť poškodeniu DNA a môže zvyšovať riziko vzniku nádorov. Za nebezpečné sú už dlho považované zamestnania, kde je nutné v noci bdieť.

14.07.2017 14:00
nočný strážnik, ilustračné Foto:
Príplatky za nočné zmeny sú oprávnené, lebo môžu poškodzovať zdravie. Ilustračné foto.
debata

Nočné bdenie navyše zvyšuje riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení, obezity a infarktov.

Jeden z posledných výskumov ukazuje, že aspoň pokiaľ ide o nádory, môže problém závisieť od neschopnosti opravovať škody spôsobené na DNA, ktoré vznikajú pri normálnej bunkovej aktivite a zvyčajne sú spojené s obrannými systémami organizmu. Tieto mechanizmy narušuje práca na zmeny, pretože v tele sa vytvára menej melatonínu.

Vedci sledovali viac ako 200 ľudí, ktorí pracujú v nočných zmenách. Zistili, že keď spia vo dne, aby nahradili nočné bdenie, mali v moči menej metabolitu produkovaného pri opravách bunkovej DNA, 8-hydroxy-2-deoxyguanozínu, než tí, ktorí v noci spali. To naznačuje možnú zníženú schopnosť opravy DNA, ak človek nie je v posteli v hodinách bežne určených na odpočinok.

Parveen Bhatti z Výskumného strediska Freda Hutchinsona v Seattli analyzoval dôkladnejšie 50 účastníkov výskumu, u ktorých boli rozdiely v množstve metabolitu medzi nočným a denným spánkom najvýraznejšie. Zistil napríklad, že aj množstvo spánkového hormónu melatonínu bolo veľmi rôzne: keď bola sledovaná osoba v noci hore, bolo množstvo melatonínu oveľa nižšia, než keď táto osoba v noci spala.

Inak povedané, aj po tom, čo boli zohľadnené faktory, ktoré môžu výsledky ovplyvniť, ako je konzumácia alkoholu alebo kratší spánok vo dne po nočnej práci, účinky na úrovni markeru opravy DNA zostávajú zjavné. Podľa získaných údajov sú v prípade, že človek spí vo dne miesto v noci, mechanizmy korekcie DNA aktívne iba z 20 percent oproti tomu, keď človek spí v noci.

„Naše údaje nemožno úplne zovšeobecňovať, pretože vzorka účastníkov výskumu bola dosť homogénna. Nezisťoval sme ich stravovacie návyky a úroveň antioxidantov, ktoré môžu výsledky ovplyvniť. Napriek tomu sa zdá rozumné predpokladať, že tí, čo pracujú v noci, produkujú menej melatonínu, čo súvisí s obmedzenou schopnosťou opravovať DNA,“ poznamenal Bhatti. „Ak sa naše výsledky potvrdia, bolo by možné uvažovať o podávaní melatonínu osobám pracujúcim v noci, aby sme zabránili potenciálne patogénnym účinkom takejto práce,“ dodáva.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Melatonín #poškodenie DNA #nočná práca