Ako prekonať poludňajšiu ospalosť v práci

30.10.2017 13:00
práca, laptop, notebook, únava, ospalosť, lenivosť
Je viacero spôsobov, ako prekonať ospalosť v zamestnaní. Najdôležitejšie však je dobre sa v noci vyspať Autor:

Ak sa človeka zmocňuje ľahká ospalosť, je na vine cirkadiánny rytmus, ktorý reguluje spánok a bdelý stav nášho tela. Stačí sa však držať niekoľkých pravidiel, aby sme v zamestnaní nemuseli usínať a zostali výkonní po celé popoludnie.

Dôležité je hýbať sa. Fyzická aktivita zlepšuje krvný obeh, prináša kyslík do tkanív a zvyšuje úroveň energie. Nie je potrebné ísť hneď behať, stačí aj vzdialiť sa na niekoľko minút od pracovného stola, aby ste únavu premohli. V takom prípade stačí ísť pešo hore schodmi a zabudnúť na výťah alebo sa prejsť okolo budovy, kde pracujete, hovorí doktor Carl Bazil z americkej Columbijskej univerzity.

Ešte lepšie je urobiť si pauzu a ísť sa prejsť do parku. Štúdia Rotman Research Institute v kanadskom Toronte ukázala, že pobyt v prírode zlepšuje pozornosť a pamäť, pretože aktivuje takzvanú mimovoľnú pozornosť, ktorá mozgu umožňuje zaznamenávať rôzne podnety bez toho aby ste sa na ne museli sústrediť.

Výskum Missourskej univerzity odhalil, ako kontakt s domácimi zvieratami zvyšuje úroveň oxytocínu, ktorý znehybňuje stresové hormóny a pomáha nám zostať pokojní a sústredení. Keďže si sotva niekto berie do zamestnania psa alebo mačku, je možné dosiahnuť rovnaký výsledok aj tým, že budeme na svoje zvieratá myslieť. V takom prípade stačí mať na stole fotografiu domáceho maznáčika alebo podľa doktorky Jessiky Gallovej-Myrickové sledovať video s mačkami, ktoré zvyšujú úroveň energie a pozitívnych emócií.

Sú ľudia, ktorí môžu vypiť kávu pred odchodom do postele a hneď zaspia, iní zase v posteli donekonečna počítajú ovečky, aj keď kávu pili naposledy na poludnie. Ak patríte do druhej kategórie, nepite kofeín po 14. hodine popoludňajšej, aby ste si nenarušili nočný spánok a nevytvorili bludný kruh, ktorý potom vedie k tomu, že sa na druhý deň na poludnie cítite unavení.

Žujte. Podľa jednej štúdie vyšlo najavo, že študenti, ktorí tesne pred skúškou žuvali, dosiahli lepšie výsledky. Nepreháňajte to však, pretože žuvanie dlhšie ako 15 až 20 minút má opačný účinok.

Pite vodu. Dehydratácia môže spôsobiť únavu, zlú náladu a problémy so sústredením. Na zlepšenie produktivity nie je nič lepšie ako dobrá hudba. Doktorka Teresa Lesiuková z Miamskej univerzity nechala po celý pracovný čas 56 zamestnancov počúvať hudbu. Zistila, že kvalita ich práce a schopnosť sústredenia citeľne klesali v rozpätí nasledujúcich troch týždňov, keď už hudbu nepočúvali.

Všetci nutriční poradcovia sa zhodujú v tom, že v práci je potrebné dopriať si pokrmy obsahujúce proteíny, komplexné sacharidy a listovú zeleninu, ktorá dodáva železo nevyhnutné pre organizmus, aby prekonal únavu. Je tiež potrebné dbať na to, aby porcie neboli veľké a nezaťažovali príliš trávenie. Rovnako je chyba vynechať jedlo a snažiť sa pokračovať v práci. Nesmieme nechať organizmus viac ako štyri či päť hodín bez jedla. Ak nemáte čas na obed, dajte si aspoň desiatu na báze proteínov a sacharidov, napríklad humus so zeleninou, celozrnné pečivo s arašidovým maslom alebo grécky jogurt s ovocím.

Aby bol organizmus plne efektívny, treba spať v noci aspoň sedem až osem hodín. Pre mnohých je táto doba luxusom a potom sú nasledujúci deň unavení. Nedostatok nočného spánku znásobuje pocit obedňajšej ospalosti, pretože narúša cirkadiánny rytmus a prehlbuje pocit únavy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#ospalosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk