Vedci naklonovali prvé primáty, na rade môžu byť ľudia

26.01.2018 14:00
Klonované makaky, opice, primáty, klony
Klonované makaky Čung Čung a Chua Chua sa narodili pred ôsmimi a šiestimi týždňami. Autor: ,

Dve identické mláďatá makaka dlhochvostého sa stali prvými primátmi naklonovanými metódou prenosu jadra somatickej bunky (SCNT), ktorou bola pred vyše 20 rokmi naklonovaná ovca Dolly.

Chua Chua.
Chua Chua. Autor: Reuters, Čínska akadémia vied

Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Ústavu neurovedy Čínskej akadémie vied v Šanghaji.

V minulosti vedci čelili protestom proti klonovaniu zvierat, smerujúcemu ku klonovaniu ľudí. Je možné, že najnovší vývoj opäť prinesie ostré reakcie širokej verejnosti.

Makaky Čung Čung a Chua Chua sa narodili pred ôsmimi a šiestimi týždňami a pri ich klonovaní bola použitá metóda SCNT, pri ktorej sa do vajíčka zbaveného jadra vloží jadro somatickej (inej ako pohlavnej) bunky iného zvieraťa. Z takto upravenej bunky vznikne klon zvieraťa, ktoré bolo darcom náhradného bunkového jadra.

Čung Čung.
Čung Čung. Autor: Reuters, Čínska akadémia vied

Mená oboch makakov vznikli rozdelením čínskeho výrazu „Čung-chua“, čo v preklade znamená „čínsky národ“ alebo „Číňania“. Od roku 1996, keď v Škótsku prišla na svet ovca Dolly, vedci využili metódu SCNT pri klonovaní viac ako 20 živočíšnych druhov vrátane kráv, ošípaných, psov, králikov, potkanov či myší. Ukázalo sa však, že klonovanie primátov je oveľa náročnejšie než replikácia cicavcov.

„Vyskúšali sme niekoľko rozličných metód, ale fungovala len jedna. Úspešnému naklonovaniu opice predchádzalo veľa neúspešných pokusov,“ uviedol Sun Čchiang z Čínskej akadémie vied, ktorý dodal, že v súčasnosti už nič nestojí v ceste klonovaniu primátov, čo znamená, že sa o čosi väčšou realitou stalo aj klonovanie ľudí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#opice #makak #klonovanie #Japonsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk