Obézne psy sú ako tuční ľudia

28.06.2018 18:00

Obézne psy sa správajú podobne ako niektorí ľudia s nadváhou a mohli by preto slúžiť ako model výskumu obezity.

Psy by sa mohli stať modelom pre výskum obezity...
Psy by sa mohli stať modelom pre výskum obezity aj preto, že sú vystavené rovnakým vplyvom životného prostredia. Autor: SHUTTERSTOCK

Vyplýva to zo štúdie maďarských vedcov uverejnenej v odbornom časopise Royal Society Open Science.

Zoológovia z Univerzity Loránda Eötvösa v Budapešti vykonali dva testy s 91 psami rôznych plemien. Zistili pritom, že pes, ktorý je tučnejší, sa správa inak ako bez nadváhy. Obézne uprednostňovali výživu bohatú na tuky a cukor a pokúšali sa príjem potravy maximalizovať. Zároveň však viac váhali, či vydať energiu na cestu k miske, o ktorej nevedeli, či obsahuje niečo na jedenie.

Psy by sa mohli stať modelom pre výskum obezity aj preto, že žijú s ľuďmi v úzkom kontakte a sú vystavené rovnakým vplyvom životného prostredia. Doteraz sa príčiny a dôsledky obezity študovali najmä na hlodavcoch, ako sú krysy.

V priemyselných krajinách strednej Európy trpí podľa odhadov nadváhou okolo 40 percent domácich zvierat. V Spojených štátoch označujú niektorí za tučných až 56 percent psov a 60 percent mačiek.

Obezita pritom zvieratám skracuje pravdepodobnú dĺžku dožitia. Rovnaký vplyv má aj na ľudí, zistila štúdia uverejnená v roku 2016 v odbornom časopise The Lancet.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#psy #ľudia #obezita #výskum
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku