Dlhé hľadenie na obrazovky má negatívny vplyv na deti

02.10.2018 16:00

Ak trávia deti pred obrazovkami počítačov, televízie, tabletov alebo telefónov dlhšie ako dve hodiny denne, znižujú sa ich kognitívne schopnosti.

K zdravému režimu, ktorý odporúčajú kanadskí...
K zdravému režimu, ktorý odporúčajú kanadskí zdravotnícki odborníci, patrí menej ako dve hodiny pri obrazovkách, deväť až 11 hodín spánku a najmenej hodina fyzickej aktivity. Autor: SHUTTERSTOCK

Hovorí o tom štúdia, ktorú zverejnil britský časopis The Lancet. Výsledky svojho výskumu ohlásili kanadskí vedci, ktorí porovnali pozorovanie 4 520 detí vo veku osem až jedenásť rokov z 20 miest v USA.

Deti z tejto skupiny strávili denne pred obrazovkami priemerne 3,6 hodiny. K zdravému režimu, ktorý odporúčajú kanadskí zdravotnícki odborníci, patrí menej ako dve hodiny pri obrazovkách, deväť až 11 hodín spánku a najmenej hodina fyzickej aktivity. Posledné kritérium splnilo len 18 percent detí zo sledovanej skupiny.

Celá skupina sa podrobila poznávacím testom pozostávajúcim zo slovných a pamäťových úloh a z testov reaktivity a koncentrácie. Preukázal sa veľmi úzky vzťah medzi poznávacími schopnosťami na jednej strane a časom stráveným spánkom a pri elektronike na druhej strane. Fyzická aktivita nemá na kognitívny stav detí taký priamy vplyv, zato ovplyvňuje ich zdravotný stav.

V skupine sa do všetkých troch odporúčaní vedcov vošiel iba jeden malý Američan z dvadsiatich.

Takmer tretina (29 percent) nesplnila ani jedno z troch odporúčaných kritérií – dostatočný spánok, rozumný čas pri elektronike a pohyb. Iba polovica detí (51 percent) spala dostatočne dlho, 37 percent ich pri obrazovkách trávilo menej ako dve hodiny a 18 percent sa pohybovalo aspoň hodinu denne.

#deti #tablet #zdravie #Televízia #koncentrácia #telefón #obrazovka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku