Očkovanie v súčasnosti podľa WHO zachráni dva až tri milióny ľudských životov ročne a ďalším 1,5 milióna úmrtí by sa dalo zabrániť, keby k nemu malo prístup viac ľudí. Dôvody, prečo sa ľudia rozhodnú sa neočkovať, sú podľa WHO rozličné: ide o bezstarostnosť, problémy s dostupnosťou vakcín a nedôveru. Ako príklad ochorenie, ktoré sa znovu vracia, aj keď sa proti nemu očkuje, uvádza WHO osýpky. Predvlani celosvetovo pribudlo oproti roku 2016 o 30 percent prípadov osýpok.
V Európe v roku 2017 ochorelo osýpkami 23 927 ľudí, zatiaľ čo v roku 2016 to bolo 5 273 chorých, uvádza agentúra DPA s odvolaním sa na WHO.
Medzi ďalšie závažné riziká pre ľudské zdravie radí WHO znečistené ovzdušie a zmenu klímy. „Deväť z desiatich ľudí každý deň dýcha znečistený vzduch,“ uvádza WHO. Zlý vzduch si každý rok vyžiada daň v podobe siedmich miliónov predčasných úmrtí. Deväťdesiat percent z nich pripadá na krajiny s nízkymi a strednými príjmami, ktoré vyprodukujú veľké množstvo emisií v priemysle, doprave, poľnohospodárstve, ale aj neekologickým vykurovaním. Globálne klimatické zmeny si vraj ročne v rokoch 2030 až 2050 vyžiadajú 250 000 prípadov úmrtí spôsobených podvýživou, maláriou, hnačkovými ochoreniami a prehriatím.
Ľudstvo sa tiež podľa WHO musí pripraviť na ďalšiu pandémiu chrípky. „Jedinou vecou, ktorú nevieme, je, kedy udrie a aká silná bude,“ pripúšťa zdravotnícka organizácia. Za ďalšie závažné riziká WHO považuje potrebné odolnosť voči antibiotikám alebo vírus HIV.
TV Pravda: Svet informačných technológií zasiahla kauza Huawei. Komentuje ju odborník na IT Macko (vysielané 19.12.2018).