V spálni rovnakého domu bola vlani v novembri nájdená zmyselná freska Lédy, ktorú podľa antického mýtu oplodnil Zeus (v rímskej verzii Jupiter), premenený na labuť. Oba motívy – ako Narcis, tak Léda s labuťou – boli vo výzdobe domov tohto antického mesta bežné.
„Krása miestností nás viedla k tomu, že sme zmenili plán a budeme pokračovať vo vykopávkach,“ uviedla Russoová. „To nám umožní v budúcnosti sprístupniť minimálne časti tohto domu verejnosti,“ dodala.
Na konci minulého roka archeológovia v Pompejach narazili na kostru koňa, ktorý podľa nich patril vysoko postavenému rímskemu vojakovi. Súdia tak na základe nájdených popruhov a „moderného“ sedla z dreva a bronzu.
Vlani patril k najzaujímavejším nálezom muž, ktorému kamenný sokel pri úteku zrejme zrazil hlavu, spomínaná freska Lédy s labuťou či miestnosť domáceho oltára s bohato maľovaným výjavom zo záhrady.
Antický prístav Pompeje, ktorý leží neďaleko Neapola, bol zničený pri erupcii sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu. Spolu s ním boli zasypaná popolom či zavalené sopečnou lávou a bahnom tiež rímske mestá Herculaneum, Stabia a Oplontis. Pompeje patria medzi jedno z najviac navštevovaných miest v krajine.
Z nápisu uhľom na stene, ktorý archeológovia našli v neprebádanej časti antického prístavu vlani v októbri, odborníci odvodzujú, že Pompeje zanikli v októbri, a nie v auguste roku 79.