Ako prekonať lenivosť a športovať?

Nájdite si kamaráta, alebo naopak, začnite doma sami. Pravidelné športovanie prospieva nášmu zdraviu, srdcu a mozgu, ale tiež dodáva sebavedomie.

28.03.2019 10:46
žena, šport, rozcvička, pohyb, fitness Foto:
Ilustračné foto.

Často sa však hodí každá výhovorka, aby sme ho odložili na zajtra: sme unavení, či vybavenie pre šport je príliš drahé. Ako dosiahnuť to, aby sme tieto nekonečné výhovorky odhodili a športovali? Tu je niekoľko spôsobov, ako si chvíle fyzickej aktivity spríjemniť, píše taliansky denník Corriere della Sera.

Buďte kreatívny

Nájsť si čas pre vlastné zdravie by malo byť prioritou. Nemáte napríklad počas dňa čas a večer končíte s prácou neskoro? Vstávajte o pol hodiny skôr a každý deň choďte. Využite menšie prestávky cez deň, používajte auto len v prípade nevyhnutnosti, stanovte si konkrétne ciele.

Nájdite si kamaráta

Niektoré cvičenie môže byť nudné, najmä ak ho vykonávame sami. Nie všetkým sa páči behanie alebo plávanie, ale je veľa aktivít a športov, ktoré je možné prevádzkovať v skupine. Vyberte si šport, ktorý sa vám páči, a zapojte do neho priateľov a rodinu, najmä do aktivít pod šírym nebom. Ak športujeme v skupine, pomáha to nestrácať motiváciu.

Začnite doma

Ak sa v posilňovni necítite dobre, pretože ešte nie ste dosť vo forme, začnite cvičiť doma. Časom získate kondíciu i sebavedomie a navyše prospejete svojmu srdcu.

Stanovte si malé ciele a nepoľavujte vo svojom úsilí

Nie vždy prekonáme lenivosť. Stanovte si denne malé reálne ciele, plánujte svoju fyzickú aktivitu tak, ako keby to bola dôležitá pracovná úloha, zvlášť na tú dobu, kedy sa cítite viac naplnení energiou. Ak si budete klásť ťažké ciele, zvyšuje sa riziko, že stratíte motiváciu. Začínajte naopak s malými dávkami, napríklad s prechádzkou okolo vašej štvrte alebo vyjdite jedno poschodie po schodoch.

Požadujte povzbudenie a podporu priateľov a rodiny a odmeňte sa, ak svoj cieľ splníte. To pomáha v tom, aby ste neochabovali a nevzdávali sa, ak sa cítite unavení: únava nevymizne keď zostanete ležať na pohovke, naopak vzrastie. Počas fyzickej aktivity prekonáte únavu, zlepšíte kvalitu spánku a budete mať viac energie.

Nikdy nie je neskoro

Choroby alebo to, že skrátka nie ste typom atléta, môžu byť dôvodom na to, aby ste sa vzdali pohybu. V týchto prípadoch je lepšie poradiť sa s lekárom a vytvoriť si podľa veku a zdatnosti vhodný program cvičení. Nikdy nie je príliš neskoro, aby sme začali praktizovať šport alebo sa k športu vrátili. Vychádzajte z malých cieľov a dosahujte ich bez náhlenia, aby telo malo dosť času zvyknúť si na zvýšenú aktivitu.

Mnohé športy a fyzickej aktivity nič nestojí

Nemusíte sa zapisovať na šport alebo do fitness, aby ste sa hýbali a vyvíjali fyzickú aktivitu. Doma môžete cvičiť s využitím vlastnej telesnej váhy, vonku môžete chodiť s priateľmi a kolegami, môžete tiež šliapať do schodov a vyhýbať sa výťahu, parkovať ďaleko od pracoviska a používať auto čo najmenej. Nie je to to isté, ako keby ste športovali, ale vyhýbate sa tým sedavému spôsobu života.

V rámci rodiny je fyzická aktivita najpríjemnejšia

Naprogramujte si taký pohyb, do ktorého sa zapojí rodina, hýbte sa spoločne s deťmi, cez víkend, na bicykli alebo pešo. Ak rodina nemá doteraz vo zvyku sa hýbať, pripomínajte jej výhody pravidelnej fyzickej aktivity. A keď rodinní príslušníci nezdieľajú vaše nadšenie pre fitness, požadujete od nich, aby ho aspoň rešpektovali.

VIDEO: Chcete schudnúť? Je to na 80 percent o strave. Nejesť je najväčšia chyba!

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #pohyb #fyzická aktivita #cvičiť #pravidelné športovanie