FBI skúmala možnosť, že Hitler po vojne utiekol v ponorke do Argentíny

24.04.2019 10:29
Adolf Hitler, Eva Braunová
Adolf Hitler a Eva Braunová. Autor:

Americkí vyšetrovatelia sa zaoberali podozrením, že nacistický vodca Adolf Hitler na konci vojny utiekol v ponorke do Argentíny.

Vyplýva to z odtajnených informácií, ktoré boli v týchto dňoch zverejnené na webe Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

Hitler spáchal 30. apríla 1945 v berlínskom bunkri samovraždu, po vojne sa však objavilo mnoho špekulácií, že sa hlavnému vojnovému zločincovi podarilo utiecť.

Štyri stránky zverejnených dokumentov sú datované 21. septembrom 1945. FBI sa podľa nich zaoberal informáciou o Hitlerovom úteku v listoch, ktoré si vymenil vtedajší šéf vyšetrovacej ústredne Edgar Hoover so svojimi spolupracovníkmi. Informáciu potom odovzdali vojenskej rozviedke USA.

Husto začiernený text vypovedá o podozrení, že Hitler do Argentíny dorazil dva a pol týždňa po páde Berlína. Do Južnej Ameriky mali nacistického vodcu a päťdesiatku jeho verných dopraviť dve ponorky, na koňoch potom mala skupina odísť do andského predhoria. Informáciu vraj Američanom dodala osoba, ktorá výmenou žiadala záruky, že nebude deportovaná späť do Argentíny.

Hitler na tom bol zdravotne zle, trpel vraj astmou a trápili ho vredy. Nájsť úkryt mu údajne pomáhalo šesť argentínskych úradníkov.

FBI nakoniec udanie odložil, pretože postrádal „podstatné informácie“, ktoré by jeho pravdivosť potvrdzovali. V správe vyšetrovateľov sa uvádza, že „vzhľadom na doteraz získané kusé informácie nie je možné ďalej vysledovať Hitlerov pobyt“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vyšetrovanie #útek #FBI #vojna #Argentína #Adolf Hitler
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku