Chcete zlepšiť svoj život? Naučte sa hovoriť 'nie'

13.06.2019 16:00
nie
Ilustračné foto. Autor:

Keď sa niekoho spýtate, ako sa má, v 95 percentách prípadov odpovie nejakou variáciou na "nestíham", "dobre, ale hekticky", alebo dokonca "som šialene zaneprázdnený".

Byť v jednom kole, na roztrhanie, zahltený či preťažený, sa stalo čestným odznakom, známkou úspechu aj skromným „chvastaním“, ktoré naznačuje, ako veľmi ste dôležití a žiadaní. Ale ak naozaj „šialene nestíhate“, potom je aj možné, že neviete dosť často hovoriť „nie“. Píše to denník The Guardian.

Mnohí z nás majú problém hovoriť „nie“. Bojíme sa odvrhnutia, hnevu – alebo len neistoty ohľadom toho, ako bude protistrana reagovať. Naša snaha zavďačiť sa okoliu má často korene v detstve. Vychovávajú nás, aby sme boli dobrým chlapcom alebo dievčaťom. Chvália sa, že sme „mamičkin malý pomocníček“. Alebo sa nám dostatočne nevenujú, a preto sa snažíme vynútiť si pozornosť snahou robiť radosť – aj na vlastný úkor.

Možno je čas na zmenu

Britská hypnoterapeutka Chloe Brotheridgeová spomína na klientku, ktorá mala ako dieťa pocit, že je zodpovedná za šťastie svojej depresiami trpiacej matky. A v súčasnosti je presvedčená, že musí odpovedať „áno“ na každú prosbu či žiadosť zo strachu, aby nikoho nepopudila.

Môžeme byť natoľko zvyknutí hovoriť „áno“ a snažiť sa robiť radosť iným, že ani nevieme, čo vlastne sami chceme alebo potrebujeme. Ale ak je náš život natoľko nabitý žiadosťami iných ľudí, že nemáme čas na to, čo je naozaj dôležité pre nás, alebo ak je dokonca ohrozené naše psychické zdravie, potom je čas na zmenu.

Prvým krokom, ako sa naučiť používať slovo „nie“, je tak trochu sa rozčúliť za všetok ten čas, energiu a peniaze, čo vás stojí každé „áno“ na veci, čo ste mali odmietnuť. Koľkokrát ste išli na kávu s ľuďmi, s ktorými ste vlastne na žiadnu ísť nechceli? Na koľkých ste boli svadbách, ktoré by ste radšej vynechali? Koľko hodín ste strávili na nudných stretnutiach, na ktorých ste nemali žiadny dôvod byť?

Môžete povedať: „Čo je zlé na tom povedať ‚áno‘, aby mali ľudia radosť?“ Toto môže byť horká pilulka na prehltnutie, ale uvedomte si, že nutkavá túžba niekoho potešiť môže byť formou manipulácie. Americká spisovateľka Byron Katieová to geniálne zhrnula: „Najväčšou klamnou predstavou je: ‚Môžem ťa zmanipulovať, aby si ma mal rád‘.“

Získajte kontrolu nad svojim časom

Klameme jeden druhého, keď si hovoríme, že sme slušní, keď sa podvoľujeme ostatným. Ale veci môžu nečakane zhorknúť, keď zistíme, že nikto – ani my sami – nenapĺňame naše potreby.

Aby ste začali znovu získavať kontrolu nad svojím časom a psychickú pohodou tým, že začnete viac hovoriť „nie“, musíte sa naladiť na to, čo naozaj chcete. Namiesto aby ste impulzívne odpovedali „áno“, si zvyknite sa sami seba pýtať: „Súhlasím s tým kvôli sebe?“ Začnite od maličkostí, od menej významných vecí. Naučte sa vnímať, ako sa cítite po odmietnutia toho, čo v skutočnosti nechcete urobiť.

Desí vás predstava, že máte niekomu do očí povedať „nie“? Ak vás niekto požiada o niečo, čo nechcete urobiť alebo na to nemáte kapacitu, získajte pre seba trochu času. Požiadajte ľudí, aby vám poslali e-mail alebo textovú správu s tým, o čo vás žiadajú, aby ste sa im mohli ozvať. Rozumným zdôvodnením je, že sa najprv musíte pozrieť na program ďalších dní, než odpoviete. Vďaka tomu si budete môcť ujasniť, čo naozaj chcete a nájsť správne slová (alebo odvahu) pre prípadné odmietnutie.

A ak vám je stále ešte zaťažko začať ostatných odmietať, majte na pamäti, čo vyhlásil slávny podnikateľ a miliardár Warren Buffett: „Úspešní ľudia hovoria ‚nie‘ skoro na všetko.“ Pretože hovoriť „nie“ vám umožní povedať „áno“ na to, čo je pre vás naozaj dôležité. Vytvorí vám priestor na to, na čom vám záleží, miesto aby ste sa topili v zaneprázdnenosti, ako väčšina z nás.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#práca #výchova #stres #zivot
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku