V Amsterdame verejne reštaurujú Rembrandtovu Nočnú hliadku

13.07.2019 08:00

V amsterdamskom Ríšskom múzeu (Rijksmuseum) prebieha prvá fáza doteraz najrozsiahlejšieho reštaurovania obrazu Nočná hliadka holandského maliara Rembrandta van Rijn.

Prácu expertov v špeciálnom sklenenom ateliéri môžu sledovať návštevníci múzea, ale aj ktokoľvek iný. Reštaurátori budú na plátne vysokom 3,8 metra a širokom 4,5 metra pracovať niekoľko rokov, uviedla agentúra AFP.

Na „Operácii Nočná hliadka“ sa podieľa vyše 20 odborníkov. Veľdielo z roku 1642 skúmajú s pomocou najmodernejších technológií, ktoré im umožnia detailne zmapovať stav maľby i chemickú skladbu použitých farieb. Výsledkom tohto skúmania bude plán pre samotnú obnovu obrazu.

Pracovníci Ríšskeho múzea najslávnejšie Rembrandtovo dielo pred začatím výskumu vybrali z rámu a umiestnili na špeciálnu konštrukciu, okolo ktorej vybudovali „ultrapriehľadnú“ sklenenú komoru.

Celá operácia múzeum vyjde na milióny eur. Náročné prípravné práce zachytáva časozberné video.

Riaditeľ amsterdamského múzea Taco Dibbits pred novinármi vyhlásil, že Nočná hliadka „patrí celému svetu“ a že verejnosť má právo vidieť, „čo s obrazom robíme“. Plátno bolo naposledy reštaurované pred viac ako štyridsiatimi rokmi, keď ho v roku 1975 nožom poškodil psychicky narušený muž. Experti v poslednom čase konštatovali, že farby v niektorých miestach obrazu znateľne blednú a múzeum mu chce teraz vrátiť pôvodný lesk.

„Výskumná fáza potrvá približne rok. Potom budeme môcť vypracovať plán obnovy, a to bude ďalšia fáza reštaurovania,“ povedala agentúre AFP Petrie Nobleová, ktorá v Ríšskom múzeu vedie oddelenie reštaurácie malieb. Na otázku, či pre ňu bude práca pred zrakmi návštevníkov stresujúca odpovedala, že spočiatku určite.

Ríšske múzeum každoročne navštívi cez dva milióny ľudí a Rembrandtova Nočná hliadka je umiestnená v srdci tunajších obrazární. Barokový obraz znázorňuje amsterdamskú milíciu vedenú kapitánom Frans Banning Cocqom, ktorý dáva svojmu poručíkovi Willemovi van Ruytenburchovi povel k odchodu. Dnešný názov plátna vznikol pod dojmom, že zachytáva nočnú scénu, čo bolo spôsobené dodatočným tmavým náterom. Jeho pôvodný názov bol Posádka kapitána Fransa Banning Cocqa a poručíka Willema van Ruytenburcha.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Holandsko #obraz #múzeum #reštaurátor #reštaurovanie #Rembrant
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku